VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komárů na Břeclavsku podle všeho ještě přibude

Začal podzim a s ním končí „komáří sezona“. Mohlo by se zdát, že je v tuto chvíli zbytečné o komárech mluvit, myslím však, že je tomu přesně naopak.

8.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Komáří kalamita se často dostavuje rychle a nečekaně. Nabízí se zde tak trochu srovnání s požárem. Každému je jasné, že když začne hořet dům, je pozdě shánět se po výrobcích stříkaček a dělat nábor do hasičských sborů.

Dolní Pomoraví a Podyjí má v rámci ČR z hlediska výskytu komárů výjimečné postavení Jejich výrazné přemnožení, spojené s častým vznikem komářích kalamit souvisí s místními přírodními poměry. Mimořádně vysoký výskyt komárů na jihu Moravy je znám i z minulosti a ani do budoucna nelze počítat s výrazným zlepšením. Naopak. V důsledku předpokládaného globálního oteplování a s ním spojeným vzrůstem četnosti extrémních klimatických jevů se situace může ještě zhoršit.

Již nyní je možno sledovat nejen pozvolné změny v druhovém složení, ale i v chování komárů. Nově se objevují dříve neuváděné druhy, stírají se hranice mezi dobou výskytu tzv. jarních a letních druhů komárů, v obytné zóně se stále častěji vyskytují druhy, o nichž se předpokládalo, že se od líhniště příliš nevzdalují. Na člověku sají i druhy původně považované za výhradně zoofilní. Nápadně se rovněž zvyšuje četnost a rozsah záplav.
Problém pro turisty

Výskyt komárů je na jihu Moravy významný z řady důvodů. Uvedl bych alespoň dva nejdůležitější:

1. Význam zdravotnický. I když není známo, že by zde komáři přenášeli v současné době nějaká zvláště závažná onemocnění, nelze tento faktor zcela přehlížet. Vzhledem k jejich mimořádně vysokému výskytu v oblasti a měnícím se klimatickým podmínkám představují i tady potenciální nebezpečí. Přehlížet rovněž nelze ani zdravotní problémy způsobené nadměrným bodáním.

2. Význam ekonomický. Zvláště s rozvojem cykloturistiky a lázeňství v oblasti dostává i tento problém zcela nové rozměry. Zvýšený výskyt komárů prakticky znemožňuje pobyt v otevřené krajině, a to často i ve dne.

Je zřejmé, že je v nejvíce ohrožených oblastech nutno přistupovat ke kontrole výskytu komárů mnohem aktivněji. Veřejnosti je asi nejznámějším způsobem ochrany aplikace insekticidních přípravků proti létajícím komárům. Přináší okamžité a viditelné výsledky, je třeba si však uvědomit i podstatné nedostatky. Má vždy jen charakter lokálních bariér s krátkodobou účinností, navíc musí být ošetřeny poměrně velké plochy. To ve svých důsledcích způsobuje, že se jedná o způsob poměrně drahý, který nevede k trvalému a výraznému snížení výskytu komárů. Nelze přehlížet ani to, že i při správně provedené aplikaci dochází vždy k určitému negativnímu zásahu do přírodních poměrů.

Trvalého snížení množství komárů lze dosáhnout pouze dvěma způsoby. Jedním je úplné vysušení líhnišť. Vzhledem k tomu, že se na Moravě drtivá většina líhnišť kalamitních druhů komárů nachází v lužních lesích, nelze tento způsob ve větší míře uplatnit. Lužní lesy představují unikátní ekosystém a jsou nesmírně cenné, a to nejen z hlediska ochrany přírody.

Hlavní pozornost je třeba věnovat využití biologických přípravků proti komářím larvám. Vzhledem k tomu, že se jedná a preparáty vysoce selektivní, nemají žádný negativní dopad na přírodu. Jejich aplikace je však velmi pracná, vyžaduje přesné načasování a výsledky nejsou na první pohled tak zřejmé. Jejich systematickým používáním lze sice dosáhnout významné snížení výskytu komárů, ne však jejich úplné vyhubení. Působí především preventivně a ne každý občan dotčených oblastí dokáže docenit jejich význam. Část komáří populace vždy vyletí a napadá lidi. Pro posouzení účinnosti chybí srovnání s tím, jak by situace vypadala bez použití přípravků.
Pomoci musí i obce


Pro účinný boj proti komárům je třeba zajistit:

1. Pravidelný a dlouhodobý monitoring líhnišť. Monitoring by měl umožnit stanovení nejvhodnější dobu pro aplikaci přípravků a vyhodnotit jejich účinnost. Jeho součástí by měla být i koordinace činnosti zúčastněných osob a organizací.

2. Dostatečnou zásobu účinných přípravků. Určité nezbytné množství musí být nepřežitě k dispozici. Vývoj komářích larev je za vhodných podmínek nesmírně rychlý (několik dnů), a je zde proto reálné nebezpečí z prodlení.

3. Dostatečné množství aplikační techniky a vyškolených pracovníků. V současné době zabezpečují na Břeclavsku tuto činnost Lesy ČR. Vzhledem k tomu, že je třeba ošetřovat velké plochy, často v těžce přístupném terénu, a část líhnišť, se nachází i mimo jimi spravovaná území, bylo by v budoucnu vhodné využívat, podobně jak tomu je v jiných státech s podobnými problémy (např. Německo), i dobrovolníky.

Pro každou z těchto složek je třeba zajistit každoročně dostatečné finanční zajištění. Nelze se omezovat pouze na deštivá léta. I za tak extrémního počasí, jaké bylo letos, docházelo lokálně k líhnutí často i velkého množství komárů, kteří zde následně vykladli vajíčka. Vzhledem k tomu, že jsou vajíčka kalamitních druhů komárů schopna v přírodě přežívat řadu let, vede to k jejich kumulaci, což se viditelně projeví někdy v budoucnu.

Do boje proti komárům se v posledních létech stále více zapojují i obce a regiony postižených oblastí. Bez jejich výraznějšího zapojení je účinný boj proti komárům nemyslitelný. Především při monitoringu je třeba více využívat i zájmové organizace a další milovníky přírody.

autor je specialista na komáry, doposud působí na břeclavském pracovišti Zdravotního ústavu Brno

8.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 135 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v chemii, farmacii a potravinářství SMĚNOVÝ MISTR - SMĚNOVÁ MISTROVÁ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 135 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 22.6.2018 - žádosti se strukturovaným životopisem můžete zasílat na adresu: FRUTA Podivín, a .s., Rybáře 157/40, 691 45 Podivín, případně na adresu: fiedorova@hame.cz nebo doručte osobně na pers. oddělení, tel.: 725 088 802. Zajištění a kontrola obsazení výrobních linek pracovníky, jejich organizace, vedení a hodnocení pracovníků, školení, kontrola HACCP během výroby, kontrola dodržování BOZP a PO, kontrola výrobků (množství a kvalita), apod. SŠ s maturitou, nejlépe obor technologie potravin, vhodné i pro absolventy, AJ výhodou, znalost HACCP a normy BRC výhodou, OS Windows, MS Excel vyšší uživatelská úroveň, Word, potravinářský průkaz, organizační schopnosti, zodpovědnost, spolehlivost.Třísměnný provoz (6-14, 14-22, 22-6)., Místo výkonu práce: Podivín. Pracoviště: Fruta podivín, a.s., Rybáře, č.p. 157, 691 45 Podivín. Informace: Radomíra Fiedorová, +420 725 088 802,fiedorova@hame.cz.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů OPERÁTOR/OPERÁTORKA VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: 21.7.2017 - výroba spojovacích komponentů pro automobilový průmysl, provádění ručních montáží nebo obsluha strojů a výrobních zařízení. I ZŠ, i bez praxe, manuální zručnost podmínkou, zodpovědnost. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. KONTAKT: Malinovská Ivana, tel.: 519 440 344, 734 346 351 (9-14 hod.), e-mail: kariera.cz@normagroup.com, Místo výkonu práce: Hustopeče. Pracoviště: Norma czech, s.r.o., Havlíčkova, č.p. 540, 693 01 Hustopeče u Brna. Informace: Ivana Malinovská, +420 519 440 344,734 346 351.

Administrativa - Administrativa Recepční 20 000 Kč

Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 20.6.2018 - administrativní činnost, objednávání pacientů. SŠ, vhodné i pro absolventy, znalost NJ. Prac. doba Po-Čt 7.00 - 16.00 hod., Pá 7.00 - 12.00 hod. KONTAKT: Kolajová Marcela, tel.: 603 259 604, Místo výkonu práce: Břeclav. Pracoviště: Stomatologické dentrum mudr.ivo marek s.r.o., třída 1. máje, č.p. 3414, 690 02 Břeclav 2. Informace: Marcela Kolajová, +420 603 259 604.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 150 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: 19.6/9.4.2018 - provádění zednických, štukatérských, omítkářských prací, apod. Min. vyučen v oboru, i absolventi, praxe výhodou. Prac. doba 7.00 - 15.30 hod. KONTAKT: Buzovská Kateřina, tel.: 608 770 854, info@tlak.smolik.cz, Místo výkonu práce: Břeclav - Poštorná. Pracoviště: Tlak smolík s.r.o. - provoz břeclav - poštorná, třída 1. máje, č.p. 106, 691 41 Břeclav 4. Informace: Kateřina Buzovská, +420 608 770 854,info@tlak.smolik.cz.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejový útočník Jakub Voráček (na snímku) pořádal v Mikulově 3. ročník charitativní akce Hokejky pro Kluka Puka.
21

Mikulov navštívily hvězdy z NHL. Přijel Voráček i Pastrňák

Strážnice o víkendu žila třiasedmdesátým folklorním festivalem. Jak slaví své hody, přijeli do Strážnice předvést krojovaní z Vracova.
30

Vracovští předvedli ve Strážnici hody, Maďarky nesly na hlavách lahve

V podzámčí teklo pivo proudem. Je lepší než v hospodě, pochvalují si hosté

Břeclav /FOTOGALERIE/– Hloučky milovníků piva postávají poblíž stánků. V břeclavském podzámčí jsou v plném proudu Moravské dny a jejich festival minipivovarů. Je sobota po čtvrté hodině odpoledne a v areálu je několik stovek lidí.

Na slovanské hradiště budou v létě opět jezdit autobusy

Mikulčice - Návštěvníkům slovanského hradiště u Mikulčic zjednoduší v letním období cestu nový autobusový spoj. Vyjednalo ho vedení tamního památníku. „Věříme, že se tyto novinky brzy zažijí, naši hosté je uvítají a budou spoje využívat,“ uvedl vedoucí slovanského hradiště František Synek.

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Opravy školky v Lednici se nevyplatí. Vedení obce postaví novou

Lednice – Do úplně nové mateřské školy se za několik měsíců podívají děti z Lednice na Břeclavsku. Současná budova je totiž ve špatném stavu. „Zásadním problémem je statika. Není ve stavu, že by zásadně ohrožovala děti, ale ovlivňuje životnost stavby,“ řekl starosta Libor Kabát. Stavbu chce začít ještě letos.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT