VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komárů na Břeclavsku podle všeho ještě přibude

Začal podzim a s ním končí „komáří sezona“. Mohlo by se zdát, že je v tuto chvíli zbytečné o komárech mluvit, myslím však, že je tomu přesně naopak.

8.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Komáří kalamita se často dostavuje rychle a nečekaně. Nabízí se zde tak trochu srovnání s požárem. Každému je jasné, že když začne hořet dům, je pozdě shánět se po výrobcích stříkaček a dělat nábor do hasičských sborů.

Dolní Pomoraví a Podyjí má v rámci ČR z hlediska výskytu komárů výjimečné postavení Jejich výrazné přemnožení, spojené s častým vznikem komářích kalamit souvisí s místními přírodními poměry. Mimořádně vysoký výskyt komárů na jihu Moravy je znám i z minulosti a ani do budoucna nelze počítat s výrazným zlepšením. Naopak. V důsledku předpokládaného globálního oteplování a s ním spojeným vzrůstem četnosti extrémních klimatických jevů se situace může ještě zhoršit.

Již nyní je možno sledovat nejen pozvolné změny v druhovém složení, ale i v chování komárů. Nově se objevují dříve neuváděné druhy, stírají se hranice mezi dobou výskytu tzv. jarních a letních druhů komárů, v obytné zóně se stále častěji vyskytují druhy, o nichž se předpokládalo, že se od líhniště příliš nevzdalují. Na člověku sají i druhy původně považované za výhradně zoofilní. Nápadně se rovněž zvyšuje četnost a rozsah záplav.
Problém pro turisty

Výskyt komárů je na jihu Moravy významný z řady důvodů. Uvedl bych alespoň dva nejdůležitější:

1. Význam zdravotnický. I když není známo, že by zde komáři přenášeli v současné době nějaká zvláště závažná onemocnění, nelze tento faktor zcela přehlížet. Vzhledem k jejich mimořádně vysokému výskytu v oblasti a měnícím se klimatickým podmínkám představují i tady potenciální nebezpečí. Přehlížet rovněž nelze ani zdravotní problémy způsobené nadměrným bodáním.

2. Význam ekonomický. Zvláště s rozvojem cykloturistiky a lázeňství v oblasti dostává i tento problém zcela nové rozměry. Zvýšený výskyt komárů prakticky znemožňuje pobyt v otevřené krajině, a to často i ve dne.

Je zřejmé, že je v nejvíce ohrožených oblastech nutno přistupovat ke kontrole výskytu komárů mnohem aktivněji. Veřejnosti je asi nejznámějším způsobem ochrany aplikace insekticidních přípravků proti létajícím komárům. Přináší okamžité a viditelné výsledky, je třeba si však uvědomit i podstatné nedostatky. Má vždy jen charakter lokálních bariér s krátkodobou účinností, navíc musí být ošetřeny poměrně velké plochy. To ve svých důsledcích způsobuje, že se jedná o způsob poměrně drahý, který nevede k trvalému a výraznému snížení výskytu komárů. Nelze přehlížet ani to, že i při správně provedené aplikaci dochází vždy k určitému negativnímu zásahu do přírodních poměrů.

Trvalého snížení množství komárů lze dosáhnout pouze dvěma způsoby. Jedním je úplné vysušení líhnišť. Vzhledem k tomu, že se na Moravě drtivá většina líhnišť kalamitních druhů komárů nachází v lužních lesích, nelze tento způsob ve větší míře uplatnit. Lužní lesy představují unikátní ekosystém a jsou nesmírně cenné, a to nejen z hlediska ochrany přírody.

Hlavní pozornost je třeba věnovat využití biologických přípravků proti komářím larvám. Vzhledem k tomu, že se jedná a preparáty vysoce selektivní, nemají žádný negativní dopad na přírodu. Jejich aplikace je však velmi pracná, vyžaduje přesné načasování a výsledky nejsou na první pohled tak zřejmé. Jejich systematickým používáním lze sice dosáhnout významné snížení výskytu komárů, ne však jejich úplné vyhubení. Působí především preventivně a ne každý občan dotčených oblastí dokáže docenit jejich význam. Část komáří populace vždy vyletí a napadá lidi. Pro posouzení účinnosti chybí srovnání s tím, jak by situace vypadala bez použití přípravků.
Pomoci musí i obce


Pro účinný boj proti komárům je třeba zajistit:

1. Pravidelný a dlouhodobý monitoring líhnišť. Monitoring by měl umožnit stanovení nejvhodnější dobu pro aplikaci přípravků a vyhodnotit jejich účinnost. Jeho součástí by měla být i koordinace činnosti zúčastněných osob a organizací.

2. Dostatečnou zásobu účinných přípravků. Určité nezbytné množství musí být nepřežitě k dispozici. Vývoj komářích larev je za vhodných podmínek nesmírně rychlý (několik dnů), a je zde proto reálné nebezpečí z prodlení.

3. Dostatečné množství aplikační techniky a vyškolených pracovníků. V současné době zabezpečují na Břeclavsku tuto činnost Lesy ČR. Vzhledem k tomu, že je třeba ošetřovat velké plochy, často v těžce přístupném terénu, a část líhnišť, se nachází i mimo jimi spravovaná území, bylo by v budoucnu vhodné využívat, podobně jak tomu je v jiných státech s podobnými problémy (např. Německo), i dobrovolníky.

Pro každou z těchto složek je třeba zajistit každoročně dostatečné finanční zajištění. Nelze se omezovat pouze na deštivá léta. I za tak extrémního počasí, jaké bylo letos, docházelo lokálně k líhnutí často i velkého množství komárů, kteří zde následně vykladli vajíčka. Vzhledem k tomu, že jsou vajíčka kalamitních druhů komárů schopna v přírodě přežívat řadu let, vede to k jejich kumulaci, což se viditelně projeví někdy v budoucnu.

Do boje proti komárům se v posledních létech stále více zapojují i obce a regiony postižených oblastí. Bez jejich výraznějšího zapojení je účinný boj proti komárům nemyslitelný. Především při monitoringu je třeba více využívat i zájmové organizace a další milovníky přírody.

autor je specialista na komáry, doposud působí na břeclavském pracovišti Zdravotního ústavu Brno

8.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 12 650 Kč

Vrátní BEZPEČNOSTNÍ PRACOVNÍK - VRÁTNÝ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12650 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 16.3.2018 - práce na vrátnici, kontrola osob, vozidel při vjezdu a výjezdu z areálu, obchůzková činnost, kódování. I ZŠ, vhodné i pro OZP, OZP+TZP, certifikát "Strážný", čistý trestní rejstřík. Nepřetržitý provoz 12-hod směny. KONTAKT: dohodnout nejprve schůzku na tel.: 730 595 772, e-mail: pivoda.indus@seznam.cz, Místo výkonu práce: Břeclav. Pracoviště: Indus praha, spol. s r.o. - pracoviště 3 /racio/, Národních hrdinů, č.p. 3146, 690 02 Břeclav 2. Informace: Pavel Pivoda, +420 730 595 772,pivoda.indus@seznam.cz.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 19 000 Kč

Ostatní úředníci jinde neuvedení REFERENT/REFERENTKA ODDĚLENÍ STAVEBNÍHO ÚŘADU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 21.3.2018 - přihlášku zaslat poštou nebo podat osobně na podatelně MěU Břeclav na adrese nám. T. G. Masaryka 3, 690 81 Břeclav a to nejpozději do 11.4.2018 - více o výběrovém řízení a jeho podmínkách na https://breclav.eu/urad/pracovni-mista-vypsane. Posuzování žádostí stavebníků o povolení staveb. VŠ směr oboru stavební, architektonický nebo právnický i bez praxe, SŠ/VOŠ v oboru stavebnictví s praxí v oboru, znalost příslušné legislativy, znalost práce s PC, ŘP sk. B., Místo výkonu práce: Břeclav. Pracoviště: Město břeclav, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 42, 690 02 Břeclav 2. Informace: Jana Pelikánová, +420 519 311 214,jana.pelikanova@breclav.eu.

Právo - Právo Advokátní a ostatní koncipient 20 000 Kč

Advokátní koncipienti ADVOKÁTNÍ KONCIPIENT/KONCIPIENTKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 20.3.2018 - advokátní koncipient. VŠ obor právo, praxe 1 rok v obchodním právu, ŘP sk. B, znalost AJ, znalost práce s PC. Prac. doba 8.00 - 16.30 hod. KONTAKT: Osičková Petra Mgr., tel.: 515 553 860, Místo výkonu práce: Břeclav. Pracoviště: Róbert pružinský judr., Na Řádku, č.p. 3173, 690 02 Břeclav 2. Informace: Petra Osičková, +420 515 553 860.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě MANIPULAČNÍ DĚLNÍK - MÍCHAČ SMĚSÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 19.3/21.2.2018 - míchání práškových a tekutých směsí podle technologického postupu, balení finálních výrobků. I ZŠ, alespoň minimální praxe s VZV, vzdělání nebo praxe v chemickém průmyslu výhodou, nutná fyzická zdatnost, dobrý zdravotní stav, flexibilita. Prac. doba 6.00 - 14.30 hod. KONTAKT: zaslat životopis na email: stanislav.vondal@eudgroup.com, Místo výkonu práce: Břeclav. Pracoviště: E.u.d.group, a.s. - pracoviště /gumotex/, Mládežnická, č.p. 3062, 690 02 Břeclav 2. Informace: S. Vondál, +420 724 813 764,stanislav.vondal@eudgroup.com.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajské kolo soutěže záchranářů Jihomoravského kraje Rallye Rejvíz, které se konalo v Moravském krasu na Blanensku.
34

Moravský kras zaplnili záchranáři. V soutěži si vyzkoušeli i záchranu v jeskyni

Ilustrační foto.

Zbil hudebníka. Za těžké ublížení na zdraví dostal sedm let

Rekord. Mikulovské infocentrum loni přivítalo přes dvě sta tisíc lidí

Mikulov – Takřka 217 tisíc turistů navštívilo loni Turistické informační centrum v Mikulově na Břeclavsku. „V roce 2016 k nám zavítalo přes 160 tisíc lidí, jde o zhruba pětatřicetiprocentní nárůst,“ porovnala ředitelka infocentra Marcela Koňáková. Instituce letos slaví čtvrtstoletí od založení.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Dům hrůzy v Poštorné: sousedé jsou bezradní, obyvatelka jen hromadí odpad

Břeclav – Když hasiči přijeli k místu požáru, z garáže plné hadrů se na ně valil dým. Tuny nejrůznějšího poničeného oblečení, které žena z břeclavské městské části Poštorná nastřádala v domě, pak nakladač přehazoval do kontejneru.

Psi při venčení využijí pisoáry. Nově v Dobšicích

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Ochránit sloupy veřejného osvětlení a rohy budov před agresivní močí psů, kteří u nich vykonávají svou potřebu. Takový záměr mají v Dobšicích na Znojemsku. K jeho naplnění mají pomoci psí pisoáry. „Na nápad nás navedla milovnice psů, která má k Dobšicím vztah. Nejdříve jsem tomu nevěřil, ale když jsme zjistil, jak vše funguje, rozhodl jsem se věc vyzkoušet,“ prozradil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT