„ To já jsem raději hleděl na ten Davis Cup,“ odvětil soused Hořava. Pod paží svíral jako obvykle otýpku bulvárního tisku. Široce rozkročen se na zápraží zodpovědně rozhuloval do nového dne.

 

 

„Fuj, že můžeš po ránu čmochat ty Startky,“ popichuji souseda. „Na Marlbora nemám,“ odsekl Ota a cvrnkl vajgl do prořídlé zeleně. A tak jsme začali raději probírat průběh včerejšího tenisu. Shodně jsme zkonstatovali, že perspektivy dalšího průběhu utkání jsou docela optimistické. Se zaujetím jsme se pustily do čopů, lobů, bekhendů a forhendů a rozboru jednotlivých setů. Zatím co jsme servírovali a returnovali, jiní, čerstvě oholeni a vonící svým oblíbeným after shave, lobovali a tunelovali. Jak říkává s oblibou ta moje: Kdo umí, ten umí, a kdo neumí, ten čumí.

Zatímco oni zhodnocovali aktiva, my hleděli s požitkem na bednu. Tím mám na mysli nás chlapy. Naše milé polovičky pro změnu konzumovaly své „růžovky“ a kafíčko. Vím, nežehlím. Plně chápu, že je proti přírodě sledovat bezbřehé mezipartajní tahanice a přitom s láskou žehlit popelínovou košelku. Nebo látat starému ponožky. Ale ty už dnes štupuje málokterá.

Naši milí vietnamští prodejci nám přece dodají dostatek levného ponožkoví. A nejen toho. Zdá se, že naši exotičtí spoluobčané jsou s to ošálit a okabátit nejenom země české, ale i Markrabství moravské. O Slezsku nemluvě. Ale neberte to jako adresnou kritiku nekontrolovaného pronikání asijské ekonomiky do našeho humna. Koukněte.

Sedím si v poklidu u šálku lípového thé. Jistě, porcelán je čínský. Papuče s bambulkou, vytahané tričko a džíny s padělanou značkou – made in Hanoy. Ano a opět jsem si vzpomněl na svoji drahou i cituji : „Kdo umí, ten prodává, a kdo neumí, ten nadává.“

Pořekadla, přísloví a lidové pranostiky miluji. Ale i ony se občas mýlí. Letošní únor není zdaleka tak bílý, jak jsme očekávali. A tož, kdo to pole posílí? Kdo to ví, odpoví nám na otázku, proč jsme nezvolili ani jednoho kandidáta na prezidentský úřad. Ale jak se říká, všechno špatné je k něčemu dobré. Třeba ten záznam v televizi setříhají a udělají z toho seriál.

KAREL KŘIVÁNEK Autor je výtvarník