VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město vybralo, platit mají nájemníci bytů

Z vašich dopisů

29.6.2008
SDÍLEJ:

.Foto: Deník

Zastupitelstvo Břeclavi schválilo loni záměr prodeje asi 1250 bytů. Prodejní cena byla na podzim 2007 vyčíslena na 369 milionů korun plus příplatky u některých bytů ve výši deseti, respektive dvaceti procent. Třetího října rada města schválila uzavření příkazních smluv s pěti realitními kancelářemi, které určila přímo, bez veřejné soutěže.

V prosinci jsem městu oznámil, že se domnívám, že tento postup je v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách, neboť poskytnutí služeb ze strany realitních kanceláří mělo být řešeno jako veřejná zakázka na dodávku služeb. Rovněž jsem město upozornil, že ve věci příkazních smluv nepostupovalo dle ustanovení občanského zákoníku, protože odměna za služby realitních kanceláří měla být hrazena městem a nikoliv nájemníky.

V lednu město odpovědělo, že vzhledem k tomu, že služby poskytované realitními kancelářemi nejsou hrazeny z veřejných prostředků, nespadají pod režim zákona o veřejných zakázkách. K námitce, že tímto postupem došlo k deformaci konkurence na realitním trhu, město uvedlo, že jeho povinností není zabezpečovat rovné podnikatelské prostředí, ale pečovat o rozvoj svého území a o potřeby občanů. Koncem března jsem se proto obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby věc prošetřil.

Příkazní smlouvou nemohou podle mého názoru smluvní strany (město a realitní kancelář) zavazovat k finančnímu plnění třetí stranu (nájemníka), která není účastníkem takové smlouvy, a která s tím navíc ani nesouhlasí. V občanském zákoníku je jasně uvedeno, že příkazce (město) je povinen poskytnout příkazníkovi (realitní kancelář) odměnu tehdy, jestliže byla dohodnuta nebo je obvyklá, zejména vzhledem k povolání příkazníka. A protože provize je odměna obvyklá vzhledem k činnosti realitní kanceláře, mělo město povinnost ji uhradit!

Město se proti dikci občanského zákoníku vyvázalo z režimu zákona o veřejných zakázkách, neboť při sjednaných čtyřprocentních provizích z prodejní ceny přesahuje výše odměny realitních kanceláří čtrnáct milionů korun. A dle zákona se jedná o nadlimitní veřejnou zakázku, kdy veřejná soutěž vyhlášena být musí.

V uzavřených příkazních smlouvách se realitní kanceláře, které nejsou pod hrozbou žádné smluvní sankce, městu zavazují – kromě obecných formulací – pouze ke zpracovaní návrhu kupní smlouvy a návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Ptám se tedy, kdo nájemníkům zaručí kompletní servis – prohlášení vlastníka, založení právnické osoby, vyřízení úvěru a tak dále, než dojde k podpisu kupní smlouvy? Realitní kanceláře nemají z takto koncipovaných smluv žádnou povinnost to dělat a nemají ani motivaci dělat maximum ve prospěch nájemníků, neboť kupujícím může být kdokoliv. Takto město pečuje o občany?

Rovněž je zajímavé, že poté, co byly domy schváleny k prodeji, do některých město investuje nemalé prostředky na jejich revitalizaci. Jako například do domu na adrese Dukelských hrdinů 7, kde s nájemníky realitní kancelář půl roku vůbec nekomunikuje.

Úsměvné je konstatování starosty, že tímto postupem chtěl předejít spekulacím o kamarádských obchodech. Opak je pravdou, pane starosto. Kdybyste nechal vzejít vítěze z plně konkurenčních nabídek, tak byste těmto pochybnostem nejenže předešel, ale navíc by i provize realitních kanceláří byla nižší.
Město přece nemůže občanovi nadiktovat, kterou firmu si na tu či onu činnost vybere a kolik jí zaplatí! Férové by bylo, kdyby si mohli nájemníci sami vybrat firmu, které věří a se kterou by si sami dohodli rozsah služeb a výši odměny.

Při pomyšlení, že zde po dvaceti letech máme opět politiky a úředníky, jejichž osobní doporučení a zkušenost budou jediným kritériem pro výběr „toho nejlepšího“, mně běhá mráz po zádech! Pokud by takto nastavený systém prodeje veřejného majetku měl mít oporu v zákoně a kdyby se například stát rozhodl prodat či pronajmout majetek na hranicích a postupoval by stejně jako břeclavští radní, tak Bůh ochraňuj státní i veřejnou správu.  (redakčně kráceno)

STANISLAV GÖRNER. Autor je majitelem realitní kancelář Megaron reality

29.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robert Michalčík, 10. října 2017, 6.53, 51 cm, 3270 g, 6.53, Hodonín
6

Novorozená miminka Břeclavska 42. týdne 2017

Ilustrační foto.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Kouzlo zabralo. Bradavický guláš chutnal hostům festivalu nejvíce

Mikulov /FOTOGALERIE/– Přestože se z nebe spouští provazce deště, k hotelu Zámeček v Mikulově míří davy lidí. Chuť na guláš a víno je silnější než neduhy počasí. Sobotní Pálavský gulášfest opět láká.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Opravený bazén v Hodoníně brzy otevře, lidé za vstup zaplatí víc

Hodonín – Devětadvacet měsíců „na suchu“ končí. Plavci z Hodonína a okolí se od listopadu konečně dočkají znovuotevření krytého bazénu v okresním městě. Za pobyt ve vodě ve zmodernizovaném sportovišti si ale připlatí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení