Hned na kopci jsem vždy odbočil vpravo kolem starobylé školy. Ale před Vánoci mě hned pod ní zastavili policisté, ža prý jsem porušil hned dvě značky a bude to drahé. Počal jsem zpytovat svědomí, jelikož se řadím mezi ty pořádné řidiče a navíc jako důchodce nehodlám vyhazovat peníze zbytečně za pokuty.

Skutečně se tam tyčily dvě značky: nejdříve zákaz odbočení vpravo a hned na odbočce zákaz vjezdu do jednosměrky. Bylo to vážné porušení předpisů, nedával jsem pozor a jel jako ten kdysi pivovarský kůň po paměti. Vše bylo nakonec ukončeno domluvou – vícekrát tudy nejedu.

Objevil jsem jinou zkratku, a to hned pod kopcem, kudy se dalo uhnout vpravo bez zajíždění do rozkopaného centra. Ale minulou sobotu nastalo kruté překvapení, když jsem jako vždy odbočil při příjezdu do Podivína vpravo, ovšem na výjezdu z odbočky mě zastavil příslušník cizinecké policie s tím, že se mi hned bude věnovat, jenom dá pokutu těm dvěma přede mnou. Myslel jsem, že viděl mé jen malé přibrzdění při výjezdu na hlavní silnici. On ale přišel s tím, že jsem vjel do ulice, kde je zákaz vjezdu všech motorových vozidel s výjimkou těch, jejichž řidiči mají povolení od městského úřadu.

Podivil jsem se, kde se tam značka vzala, vůbec jsem ji při vjezdu na odbočku neregistroval. Slušný příslušník mě upozornil, že to bude minimálně za pět set, a vypsal pokutový blok. Na zpáteční cestě jsem si místo odbočení pozorně prohlédl a zjistil, že v ulici na odbočce asi tři metry od hlavní silnice sice zákazová značka je, ale není na hlavní silnici zákaz odbočení vpravo, jako nahoře na kopci. Zkrátka, je to past na řidiče. Jak odbočí, už nebude do kopce couvat na hlavní a na druhém konci číhají příslušníci objednaní přičinlivým panem starostou.

Desítky, možná stovky řidičů v sobotu platily, ti pozorní projížděli rozkopaným centrem Podivína a aspoň nadávali pod vousy. A budou tak jezdit nyní všichni, včetně mě, dokud se neobjeví nějaká další zakonspirovaná značka silniční.

Takže, řidiči, pozor při projíždění podivínského Podivína, mějte oči na stopkách nebo peníze v peněžence!

Jan Otáhal, Valtice