Většina z nás se právě nyní dostává do situace, kdy chtě-nechtě řeší situace spojené s politickým stavem v zemi, aféry politiků, světovou situaci a také život v oblasti, kde žijeme.

Rádi bychom zvolili toho pravého, kdo bude stát za námi a rozhodovat v náš prospěch. Ale jak si toho pravého vybrat, když je vlastně všechny ani neznáme?! Získáváme různé informace od svých známých, kolegů v práci či zaslechneme rozhovory jiných lidí. Tím získáváme představu o lidech, kteří již měsíc před volbami okupují naše povědomí.

Dostávají se tam díky billboardům, vylepeným plakátům a spoustě letáčků vhozených do poštovních schránek. Ano, tito lidé dávají o sobě vědět. Možná ale tito lidé a politické strany netuší, že jsme již unaveni tím kvantem letáků a reklamních lákadel každodenně vytahovaných z našich poštovních schránek.

Každý den, týden, měsíc a nebo rok jsou naše poštovní schránky zahlcovány různými potištěnými papíry, které dříve nebo později končí v popelnicích nebo poletují ve větru po ulicích a sídlištích. A možná právě proto jejich předvolební letáky a lákadla končí v odpadu s papírem.

Většina z nás je odborníkem ve svém oboru, ale nemůžeme rozumět všemu, takže nám spousta detailů může unikat. Léta jsem pracoval v polygrafickém průmyslu a také občas při pohledu na různé tiskoviny „trpím“ profesní deformací a zkoumám různé polygrafické výrobky, jako jsou brožurky, letáčky, skládané tiskoviny atd. Znám technologii výroby tiskovin, mezi něž právě tyto tiskoviny patří. Mohu tak posoudit náročnost i nákladnost.

Právě v dnešních dnech se mi do rukou dostal volební materiál ODS. Je to vlastně letáček vykrojený do tvaru Brněnského kraje. Již při pohledu na leták mi bylo jasné, že technologie výroby byla poměrně náročná a finančně nákladná. Jedná se totiž o výsek, kde musela být speciálně vyrobená výseková forma. Tím vyvstává otázka: na co více se bude výseková forma používat? Je možné ji použít i pro jiné účely než pro ten, pro který byla vyrobena?

Co se stalo se zbytkovým papírem z výseku, když je vlastně použita jen vyseknutá oblast z celého archu papíru? Neukazuje nám tím strana, která si tuto zakázku nechala vyrobit, že plýtvá? Zdá se, že otázka není jen jedna, ale otázek je daleko více. A odpověď? Snad přijde čas, kdy ji budeme znát, pokud se budeme stále ptát!

Ale teď je asi důležitější se zamyslet a zvolit správnou stranu, našeho zástupce. Otázkou je ovšem koho!

ALEXANDR MAKAI