Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přenosnost věcí a zkušeností

Fejeton - Slovo přenášet označuje v košatosti češtiny, kromě jiného, jednoduše přemísťování či přesunování. Známe to všichni, neboť co věcí a dětí jsme z místa na místo už v životě přenesli a přesunuli!

22.2.2009
SDÍLEJ:

Věra FojtováFoto: Deník

Přenášet se však dají i myšlenky a v trošku jiném smyslu i děti nenarozené. Dá se přenést chřipka, žloutenka a spousta jiných nemocí i všelijaká jiná havěť ohrožující nejen zdraví, ale často i dobrou pověst.

Přeneseme či přesuneme skoro všechno, co není zrovna přibité, někdy si vystačíme sami, jindy povoláme sousedy nebo přátele. Dokonce byl přenesen (přesunut) i historicky cenný kostel z původního místa kde stál po staletí, na druhé, z údolí na kopec, aby snad marně neskončil pod vodou na dně přehrady.

Těžce nasbírané životní zkušenosti, za něž každý zaplatí někdy více, jindy méně, to podle jejich výsledné hodnoty, se bohužel nedají sbalit do rance a předat (přenést) dál. Bylo by to krásné, smysluplné a člověk by sbíral rád a s chutí je odevzdal potomkům v naději, že aspoň částečně zmírní jejich pády nasměrované většinou přímo na ústa.

Ale ani národy nejsou schopny poučit se ze své vlastní, většinou krvavé, historie. Opečují si s jistým uspokojením své hrdiny, dokonce i ty, kteří položili své životy za něco, co nestojí ani za řeč, postaví jim pomníky a pokračují bez ponaučení dál.

I s našimi dětmi je to navlas stejné, jako to bylo s námi, kdy jsme odmítali poučování a už zkušené a prověřené rady rodičů či starších, a znovu a znovu jsme stoupali na tenký led, abychom na vlastní kůži zakusili nebezpečí a hloubku našeho pádu.

Je zvláštní, že to jediné, co nám nikdo nevezme a co můžeme dát jenom sami, tedy zkušenosti, si odnáší každý s sebou, ne proto, že by se snad z lakoty nechtěl podělit, ale jenom z prostého důvodu, že jsou ze zvláštních příčin nepřenosné. A uznejte, že technicky se jeví přenesení zkušeností jednodušší než přesun třeba těžké skříně, k němuž potřebujeme až čtyři lidi. U zkušeností si vystačíme v páru. Jeden vysílá a druhý nejen přijímá, ale především dbá.

Jak se to zdá jednoduché! Téměř bez námahy a bez placení můžeme dostat něco cenného, nebolí to, stačilo by jenom chtít. A přece to nejde.

Budeme přenášet kdeco, mordovat se s těžkými věcmi, jenom abychom je přemístili z jednoho místa na druhé, a vlastní, drahocenné zkušenosti, které bychom tak rádi zhodnotili přenosem, nedojdou ani sluchu, natož širšího uplatnění.

Zdá se, že lehce přenosné zůstanou nadále ty nejtěžší věci a také mobilní telefony a to i přesto, že jsou snad zdraví nebezpečné. Tak se potom v něčem vyznejte.

VĚRA FOJTOVÁ. Autorka je spisovatelka

22.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby. Ilustrační fotografie.

Volby klepou na dveře. Kandidáti mluví o kusu práce i krocení ambicí

Jiří Mihola z KDU-ČSL.
AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Chceme podporovat talentované žáky, řekl lídr KDU-ČSL Mihola

Cyklisté se dostanou až do centra Veselí. Cyklostezku prodlouží i v Šakvicích

Veselí nad Moravou, Šakvice – Síť cyklostezek ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku a jeho okolí se rozšíří o dalšího víc než půl kilometru. Vyjde na necelých sedm milionů korun. Uzavření smlouvy s vybranou firmou už schválili i městští radní.

Lupič ozbrojený nožem přepadl benzinku v Lednici. Odnesl si desítky tisíc korun

Lednice – Ačkoli Lednice přitahuje především turisty, za svůj cíl si ji vybral i lupič. Dosud neznámý muž v obci přepadl obsluhu benzinové stanice v Břeclavské ulici. Vyděšené ženě vyhrožoval nožem a chtěl po ní peníze. Policisté potvrdili, že s výhrůžkou uspěl, částku však odmítli upřesnit. Podle informací Břeclavského deníku Rovnost si odnesl několik desítek tisíc korun. 

NOVÝ ŽIVOT: Volby i přání návštěvníků Salonu vín o sommeliérech v krojích

Břeclavsko – Salon vín, čili expozice každoročně nabízející sto nejlepších vzorků, se stala nejvyhledávanějším turistickým cílem svého odvětví. Nový život při této příležitosti přináší rozhovor s tamním hlavním sommeliérem Markem Babiszem, který mimo jiné vypráví o touhách návštěvníků. Kromě ochutnávky kvalitních vín by například rádi viděli personál salonu v krojích.

NAŠI PRVŇÁČCI: představujeme školáky ze základní školy v Moravské Nové Vsi

Břeclavsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze základní školy v Moravské Nové Vsi. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení