V článcích „Úřad viní Břeclav z porušení zákona“ a „Město vybralo, platit mají nájemníci bytů“, které vyšly před týdnem v Břeclavském deníku Rovnost a Novém životě, se jedná v podstatě o stejný problém. Město nerespektovalo zákon a neprovedlo žádné výběrové řízení při zadávání organizace prodeje bytů, ale pověřilo touto zakázkou zřejmě sobě blízké realitní kanceláře, kde si spolumajitelé i poslanci rádi přilepší.

Město tvrdí i přes rozhodnutí Antimonopolního úřadu, že zákon neporušili, a pokračují dále v prodejích, neboť vymysleli malou kličku, kdy tvrdí, že vzhledem k tomu, že zakázku nebudou platit z veřejných prostředků, tak nebyli povinni dělat žádné výběrové řízení. Podle mého názoru jde však v tomto případě jednoznačně o tzv. „obcházení zákona“ a to je stejně trestné jako jeho porušování.

Ze zákona totiž má platit ten, kdo si zakázku zadal, nikoliv ten, kdo ji někomu z pozice moci nadiktoval a rozhodl. Arogance moci je zde velmi patrná a nesvědčí o dobrém přístupu ze strany města.

To, že udělená pokuta je jen ve výši třicet tisíc korun, je opět jen k smíchu, neboť viníci ji zaplatí z prostředků města a osobní odpovědnost žádná. Kdo je tedy ale viníkem, který by měl nést odpovědnost? Antimonopolní úřad je dle mého názoru a hlavně podle přístupu obou účastníků jen zbytečná organizace, která je k ničemu, jen zaměstnává lidi, kteří pobírají pěkné peníze, nikomu moc neublíží, a vážnost ostatních státních úřadů nemá.

Radomír Fikr