Slova chvály má starostka Zaječí Jana Hasilíková k zájmu a nadšení lidí v tamních spolcích. Výrazně se podílí na společenském životě v obci. V nejbližší době se o slovo přihlásí například krojovaná chasa, která pořádá hody. „Konají se u nás první červencovou sobotu a neděli a za týden na to jsou hodky, jež se uskuteční po hodně dlouhé době," říkala starostka Hasilíková.

O staronovou akci se zasloužili stárci. „Obcí projde průvod a poté dojde na zábavu, na níž zahraje v sobotu dechová hudba Hovorané, v neděli Lácaranka a na hodky Zlaťanka," pokračovala.
Věnují volný čas

Nadšenců zapojujících se do společenského dění je v Zaječí celá řada. „U nás se mezi krojovanými vytvořila parta mladých lidí, kteří se postupně obměňují. Není to tak, že by se o akce staral vždy jeden ročník. Věnují tomu spoustu volného času. Na hody chodí od rána po celé obci, u každého zazvoní a zvou místní obyvatele," sdělila starostka Hasilíková.

O nápaditosti mladých folkloristů svědčí i vznik videa, které natočili jako pozvánku na hody. Inspirovali se komediální trilogii Slunce, seno… Nechybí vesnické „drbny", italský nápadník, babička ležící v posteli na dvoře ani zvědavý farář. „K vidění je to na našich webových stránkách. Tvůrci se originálně snaží přilákat návštěvníky a celé to vypadá moc hezky," pochvalovala si starostka. Zájem o zaječské hody je i mezi lidmi žijícími v okolních městech a obcích. Jejich mnohá přání s lehkostí vyplňují tamní vinaři, kteří mají k dispozici vybavené sklepy s ubytováním. „Vybudovali jsme také taneční plac u hřiště, kde se bude zábava konat. Snažíme se, abychom si udrželi tradice. Jednu dobu u nás totiž hody nebyly, takže teď si jich ceníme o to více," poznamenala starostka Hasilíková.

Rezervní fond

Obec má k dispozici několik krojů, které si folkloristé vypůjčují a sami o ně pečují. Letos ve sbírce přibudou dvoje chlapecké kalhoty a vesty. Nový bude rovněž celý kroj pro dívku. Náklady na kroje pokrývají úspory z rezervního fondu krojovaných. „Když můžeme, snažíme se jim pomoci. V letošním roce obec uhradí náklady na kapelu, která bude hrát na hodkách. Zbytek si platí pořádající stárci a chasa," doplnila starostka.
V Zaječí jsou však aktivní také rybáři, myslivci, zahrádkáři, sportovní klub nebo vinaři. Vinařský um mohou zájemci zhodnotit na Svatovavřinecké neděli, která se koná desátého srpna u kapličky svatého Floriána. Vinaři pořádají i velikonoční košt.

Pro zvětšení rozklikněte.

(dr)