Specialisté na spojovací materiály pro dřevostavby a tesaře. To je hustopečská společnost HPM TEC. V Hustopečích, kde má hlavní velkoobchodní centrum, zaměstnává 23 lidí. Další zhruba tři desítky zaměstnanců pracují v sesterské firmě ve slovenských Gbelích, která se věnuje tepelnému zpracování materiálů pro německé a rakouské partnery. HPM TEC ale prodává i výrobky řady dalších firem. V České republice zásobuje vruty bez nutnosti předvrtání pod značkou RAPI-TEC i dalším spojovacím materiálem na sedm stovek prodejních míst, na Slovensku kolem padesáti.

Společnost vznikla v roce 1998. Od roku 2007 sídlí v areálu někdejšího Strojobalu na okraji Hustopečí, který koupila. „Celý život tady pracoval můj otec, chodil jsem sem na brigády," usmívá se jednatel HPM TEC Hustopeče Ivan Burian.

Je vidět, že léta zanedbávanému areálu postupně navracíte život. Co už máte hotové a co vás v nejbližší době čeká?

Prozatím se nám podařilo zvelebit velkou část vnitřních prostor. Letos bychom chtěli opravit část parkovacích ploch a na části hlavní kancelářské budovy udělat zateplení, fasádu a vyměnit minimálně polovinu střechy. Plánujeme také výměnu výjezdní brány a plotu směrem k ulici Herbenova. Záleží nám na vzhledu areálu i jeho okolí. Souhlasili jsme proto, že městu přispějeme také na vysazení stromů u hlavní silnice před naším sídlem.

Jak velký důraz kladete na ekologii a ochranu životního prostředí?

Tato témata jsou pro nás velmi důležitá. A to nejen z důvodů zákonných, ale i morálních, abychom se nemuseli za svou práci stydět. Jako nevýrobní firma můžeme pouze dohlížet na to, jak pracují naši dodavatelé, což také děláme. Co se týče Gbel, tam jsme výrobní linku dovybavili například odsáváními a lépe vyřešili odvod odpadních vod a chemikálií. Máme všechna potřebná povolení a snažíme se veškeré zákonné povinnosti dodržovat.

Sázíte na certifikované systémy kvality? Jsou pro vás důležité?

Pro obě naše firmy je to velmi důležitá věc. Náš byznys tepelného zpracování pro evropské výrobce spojovacího materiálu by bez toho vůbec nebyl možný. Systém kvality jsme certifikovali v roce 2001 a každý rok procházíme úspěšně audity prováděnými certifikační společností. Pomáhá nám zlepšovat naši práci. Díky němu jsme schopní rychle reagovat na nové požadavky zákazníků nebo na vzniklé problémy. Vysvětluji zaměstnancům, že každá reklamace je pro nás šance. Že můžeme být rádi, že nám zákazník dá možnost se zlepšit. Snažíme se to takhle chápat. Když se postavíme k problému čelem, zákazník nás může pozvednout na vyšší úroveň.

Co je podle vás další předností firmy HPM TEC?

Fakt, že se soustředíme hlavně na inovativní produkty s vyšší přidanou hodnotou. Být co nejlevnější se u spojovacího materiálu nevyplatí. Když jeden z tisíce nebo desetitisíce vrutů má nějakou mechanickou nebo jinou vadu a dojde k problému, tak to stojí podstatně víc než ten vlastní spojovací prvek. Pokud firma montuje dřevěný dům, znamená to buď odvedení nekvalitní práce, nebo zdržení. Obojí stavbu výrazně prodraží, a to si náš zákazník nemůže dovolit. Potřebuje zboží na kvalitativně nejvyšší možné úrovni, nemá nejmenší důvod snažit se právě na tomto nějak výrazně ušetřit. Nic totiž neušetří.

Nabízíte nějaké benefity svým zaměstnancům?

Ano, všem poskytujeme příspěvek na stravu ve formě stravenek a vánoční prémie. Děláme pro ně večírky, v létě grilování, několikrát do roka chodíme na společné večeře. Kromě toho všem zaměstnancům umožňujeme absolvovat školení, ať už odborná nebo týkající se mezilidských vztahů. Jejich účinnost je za předpokladu dobrého školitele opravdu úžasná. Lidé projdou několika kurzy a účinek nelze přehlédnout. Soustředí se na práci, zjistí, co je důležité a co nás živí, tedy spokojený zákazník.

A co pomoc potřebným?

Už dvakrát jsme podpořili projekt hustopečské školy, respektive jejího odloučeného pracoviště v Morkůvkách, týkající se letní dovolené dětí. Jednou to bylo Chorvatsko, podruhé Itálie. V každém roce jsme tento zájezd zaplatili jednomu dítěti.

Podporujete na Břeclavsku i nějaké další akce a aktivity?

Ano, hustopečský šachový klub. V minulosti jsme podpořili i Lukáše Kuchynku při výjezdech na mistrovství Evropy a mistrovství světa jak žáků, tak juniorů. Já sám jsem kdysi šachy aktivně hrával, teď už to ale bohužel časově moc nezvládám. Nově chceme svým dílem přispět i na práci s hustopečskou mládeží, která se v poslední době moc nedařila. Menší částkou podporujeme také oddíl karate ve Vyškově.