Vyžití v Hustopečích? Do konce letošního roku mají nejen tamní obyvatelé pestrou nabídku. A pro mnohé vše začne tím nejvíce očekávaným: Burčákovými slavnostmi. V programu jsou od třetího do pátého října.

Třídenní oslavy burčáku v historickém duchu provází dávka humoru a recese. Tisíce návštěvníků si mimo jiné projdou řemeslný jarmark, kde potkají například „nabroušené" rytíře. Dalších pět set lidí čítá kostýmovaný průvod. To vše doplňuje bohatý kulturní program. Burčákové slavnosti se konají na hustopečském náměstí už od roku 1994.

Zřejmě nikdo nespočítá, kolik burčáku návštěvníci vypijí. Jisté je, že lákavá pochoutka bude po celé tři dny v hlavním zájmu příchozích. Na její kvalitu dohlédne purkmistr s burčákovou policií.

„Mohou po vás chtít legitimaci, což je takzvaný burčákový pas se záznamy navštívených mázhausů. To jsou nalévárny v průjezdech domů," vzkázali pořadatelé.

Ani ne o měsíc později zvou Hustopečští na nesoutěžní přehlídku amatérských souborů Šmardovo sousedské divadlo. Diváci shlédnou pět představení, mezi nimiž nechybí komedie, detektivka nebo pohádka. Představí se třeba ochotníci z Boleradic. Na jevišti předvedou Zapeklitou komedii aneb Kdosi brousí nad Paďousy. Režie: Alena Chalupová.

Poté si pozornost vyslouží oslava svatomartinských vín a husí nebo také Světový duel vín. Půjde už o čtvrtý ročník nesoutěžní přehlídky, která nabízí srovnání tradičních odrůd pěstovaných na Moravě i v zahraničí s nově vyšlechtěnými. Návštěvníci si kromě toho užijí cimbálovou muziku.

Hustopečská chasa bude obhajovat

Na konci listopadu dojde na další „přehlídku". Tentokrát si ale přijdou na své chuťové buňky. Dukelské náměstí přivítá účastníky soutěže o nejlepší punč. Stane se tak při Mikulášském jarmarku.

„Proti sobě nastoupí několik týmů vyzbrojených kostýmy, rekvizitami, pamlsky a punči různých chutí. Všechno pak zhodnotí odborná porota, která v odpoledních hodinách vyhlásí vítěze. Loňské prvenství bude obhajovat tým Hustopečské chasy," sdělila Jana Tupá z hustopečského odboru marketingu a kultury.

Jarmark bude zaměřený na prodej řemeslného a farmářského zboží. V programu vystoupí děti z hustopečských základních škol a zájmových spolků. Chybět nebude kejklíř ani hudební pořad pro děti v podání Pavla Nováka mladšího, který také před slavnostním rozsvěcením vánočního stromu zazpívá největší hity svého otce.

Konec roku 2013 doprovodí série adventních koncertů. „Tři se uskuteční v kostele, čtvrtý ve společenském domě. Tam vystoupí Žalman. U jednoho z termínů v kostele ale ještě hledáme interpreta," poznamenala Tupá.

Koncerty začínají vždy v šest hodin večer.

Podle Tupé podzim a zima nabídne Hustopečským i návštěvníkům z okolí akce, které se v minulosti setkaly s kladným ohlasem. „Věříme, že tomu tak bude i letos," dodala žena. 

Pestrá nabídka

3. – 5. 10. Burčákové slavnosti

31. 10. – 3. 11. Šmardovo sousedské divadlo – nesoutěžní přehlídka amatérských divadel

16. 11. Oslava svatomartinských vín a husí

23. 11. Světový duel vín

30. 11. Mikulášský jarmark – zahájení adventu, soutěž o nejlepší punč

1. 12., 8. 12., 15. 12., 22. 12. Adventní koncerty

Burčákové slavnosti v Hustopečích.

PROJEKT OBCE: Tento text je součástí komerčního projektu Deníku Rovnost Obce. Představují se v něm obce jihomoravského regionu.