JARNÍ ŠLAPKA roku 2014 bude zahájena úderem deváté hodiny dopolední tak trochu netradičně ve společenských prostorách radnice, kde se ve slavnostnějším duchu, avšak v oděvu ryze sportovním a volnočasovém, uskuteční vernisáž amatérských fotografů Velkopavlovicka s názvem ZASTAVENÝ ČAS. Nebude chybět kulturní hudební program, drobné občerstvení a hlavně, dostatek „zastaveného času" k prohlídce vystavených děl.

Z radnice se společně vypravíme, ať už pěšky nebo na kolech, do terénu na EXPEDICI ZA KAPKOU VODY. Jak už dává sám název tušit, vše se bude v tento den točit právě okolo tohoto životodárného a zcela nenahraditelného živlu.

První zastávkou na naší objevitelské cestě nám bude BIOCENTRUM ZAHÁJKA, kde se uskuteční krátká osvětová přednáška o potřebě znovuobnovování mokřadů a nezastupitelném významu přirozených ekosystémů v krajině, to vše v podání odborníka oboru životního prostředí. Poté opustíme tyto stojaté vody a plynule se vydáme po proudu ŘÍČKY TRKMANKY až k zrekultivovanému a zároveň i poslednímu zachovalému velkopavlovickému ZÁMECKÉMU RYBNÍKU, na ulici Nádražní.

Máte už dost? Nemáte? Ať tak či onak vězte, u zámeckého rybníka zábava zdaleka nekončí…

U RYBÁŘSKÉ BAŠTY levitující nad hladinou zámeckého rybníka bude úderem pravého poledne připraven bohatý program, z něhož vybíráme…
• Velkopavlovičtí rybáři vám připraví skvělé obědové menu – lahodné pstruhy podávané přímo z grilu.
• Mistři kotlíku a vařečky, bratři Sokolové, podráždí a hned na to ukojí vaše chuťové pohárky vyhlášeným guláškem nebo vynikající polévkou zelňačkou.
• Chybět nebude víno, pivo, limo, čaj, káva a slad kosti.
• Dokonce ohlídáme, zabavíme a možná i trošku vzděláme vaše děti. Ty se mohou těšit na zábavné úkoly a soutěže zaměřené na rybářství, přírodu a sport.•

K pohodové náladě bude vyhrávat živá hudba v rytmu country věhlasné skupiny COLORADO. A tanec? Ten záleží už jen na vás ! Máte už dost? Nemáte? Ať tak či onak vězte, u zámeckého rybníka zábava zdaleka nekončí…

• EKOCENTRUM TRKMANKA zve v tento den na první ročník prodejní výstavy PROBOUZENÍ JARA 2014 (10.00 až 19.00 hod., vstupné dospělí 30 Kč, děti 10 Kč). V programu je zahrnuta při zahájení malá vernisáž k výstavě dětských výtvarných prací na téma NÁŠ ŽIVOT NA ZAHRADĚ, NA POLI, NA VINICI (v 10.00 hod.). Rok 2014 byl totiž Organizací spojených národů schválen Mezinárodním rokem rodinných farem a Ekocentrum Trkmanka na toto téma zapojila děti, žáky a studenty z celého regionu. Těšit se můžete na celodenní bohatý program – prodej a prezentaci zajímavých výrobků, přednášky, různé řemeslné dílničky, školení na vinařské téma, občerstvení a odbornou přednášku spojenou s DEGUSTACÍ BIOVÍN (poplatek za degustaci 100 Kč).
• VINNÉ SKLEPY FRANTIŠKA LOTRINSKÉHO pro vás otevřou svůj podzemní labyrint, nabízet budou k ochutnávce vybrané vzorky vín. Otevřeno bude v tento den pro účastníky Jarní Šlapky a širokou veřejnost od 12.00 do 16.00 hodin.
• Možnost zatančit si, užít si skvělou diskotékovou atmosféru a navíc podpořit charitativní akci na pomoc nemocným dětem můžete na již III. ročníku studentské akce APRÍLES, pořádané Gymnáziem Velké Pavlovice, která se bude konat v Disco Clubu Milenium od 17.00 hodin. I pro letošní rok se studenti spojili s brněnským nadačním fondem dětské onkologie KRTEK, který podporuje činnost Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno.
• O VÍNĚ PŘI VÍNĚ si můžete přijít povyprávět s vinaři na večerní besedu pořádanou spolkem Víno z Velkých Pavlovic a místní ZO Českého zahrádkářského svazu, taktéž do stylových prostor Vinných sklepů Františka Lotrinského (od 19.00 hod., vstupné 150 Kč). Jedná se o každoroční setkání milovníků vína a velkopavlovických vinařů nad plody své práce s tradičním hodnocením výsledků předchozího vinařského roku 2013 a degustací. Chybět nebude ani neodmyslitelné vystoupení cimbálové muziky, tentokrát Lašár z Velkých Pavlovic. Ochutnávat se bude široký sortiment bílých, růžových a červených vín.

Velké Pavlovice.

Letošní trasa JARNÍ ŠLAPKY bude kratšího „komornějšího" ražení. Komu by však pěší vycházka nestačila, může vyrazit směle NA KOLE do blízkého či vzdálenějšího okolí.
Tipy na cyklotrasy přináší místní prodejna a servis jízdních kol ZAF Velosport manželů Kobsových ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Velké Pavlovice. Najdete je včetně on-line map na webových stránkách města Velké Pavlovice www.velke-pavlovice.cz na titulní straně webu v rubrice Kalendář akcí. Karolína Bártová

Nezapomeňte, v sobotu 5. dubna 2014 v 9.00 hodin před radnicí ve Velkých Pavlovicích! Už nyní se můžete těšit na skvělý pohodový den plný pohybu a krásných zážitků!

Velké Pavlovice.