Kameny gua-sha (kváša) se vytváří většinou do formy tenké destičky, ale narazit také můžete na různě velké válečky. Nejedná se o žádnou novinku, ale starověkou praktiku čínské medicíny.

„Jeho první popis pochází z konce dynastie Han, asi 220 let našeho letopočtu. Z pohledu tradiční čínské medicíny je Gua-sha schopný odstranit nečistoty z poraněných tkání, například svalů, ze stragnace krve a usnadnit prokrvení svalů. Čímž podporují hojení na buněčné úrovni,“ popisují původ kamenů vědci z brazilské univerzity v Paraná, které kamenům v roce 2019 věnovali výzkum.

Mezi obtíže, které gua-sha mají dokázat vyléčit, jsou problémy s dýcháním, chronické bolesti hlavy, horečky, nespavost nebo i problémy s trávením. 

| Video: Youtube

Vědeckých studií po celém světě v posledních desetiletí vyšly desítky a skutečně se shodují, že prokrvování tkání má na snížení bolesti svalů vliv.

Češky chtějí hlavně krásu

V Česku se mimo ordinace tradiční čínské medicíny objevují kameny především jako pomůcky pro udržení krásy a jako ničitelé vrásek. Koupit je můžete v nejznámějších řetězcích drogerií za sumu okolo 150 korun, případně o kus dál v obchodě s oblečením. Na druhou stranu máte možnost si koupit kámen i za několik tisíc, který se na první pohled od toho levnějšího nijak neliší.

Podle lektorky a propagátorky obličejové jógy v Česku Simony Rydlové kameny gua-sha skutečně můžou pomoci k krásné pleti bez vrásek nebo i bez celulitidy. Víc než materiál a cena ale rozhoduje šikovnost rukou a správná technika. „Pracuje se s lymfou, která se kameny dá příjemně rozproudit a nastartovat tak odvod toxinů z těla. Díky akupresurním technikám a masáží se obličejové svaly uvolní, zbavíte se oteklosti, kruhů pod očima a vyrýsujete si kontury,“ přiblížila.

Je ale důležité, aby při masáži člověk pracoval s akupresurními body a podle čínské medicíny i s takzvanými meridiány, tedy energetickými drahami. Na zakoupených kamenech v drogeriích bývá uvedený návod, Rydlová by ale byla opatrná. „Návodů běhá všude spousta, ale z velké části to jsou nesmysly. Začínajícím uživatelům bych doporučila konzultaci s certifikovaným lektorem jógy, případně se podívat na návod přímo k výrobcům. V Česku dokonce máme i domácího výrobce,“ poradila lektorka obličejové jógy.

A po kterém minerálu sáhnout? To už je čistě na volbě každého. Gua-sha se původně vyráběla i z kostí, k mání jsou dnes také destičky dřevěné. „Výběr kamenů je hlavně o pocitu. Pokud má někdo rád růženín, protože je to symbol lásky a klidu, ať sáhne po něm. Jinému vyhovuje achát. Já sama používám gua-shu z nefritu. Důležitá je ale hlavně ta technika,“ dodala Rydlová.