O existenci prastarého paláce se archeologové poprvé dozvěděli v roce 2010, kdy rovněž došlo k výraznému poklesu vodní hladiny v oblasti. Až dosud však nebylo možné zahájit vykopávky.

Nález studny v místě budoucí dálnice D35
Čeští odborníci zachraňují 7000 let starou studnu. Pomůže jim cukr

Tisíce let starý palác, který dostal jméno Kemune, byl vybudován jen asi dvacet metrů od břehu řeky Tigris, a to na vyvýšené terase, která nabízela dokonalý výhled na řeku. Na sever od něj se pak nacházely i další pozůstatky starověkého osídlení. To archeologové datovali do období mittanské říše. 

Na vykopávkách se momentálně podílí němečtí a iráčtí archeologové. Mezinárodní tým si již připsal několik zajímavých nálezů, když se mu podařilo alespoň částečně odkrýt celkem osm místností. Některé z nich byly zdobeny nástěnnými malbami v modré a červené barvě, pravděpodobně společným rysem výzdoby všech mittanských paláců.

K zajímavým objevům dochází i v Česku. Podívejte se na nález dětských koster ve skanzenu Modrá:

"Je to neskutečný pocit. Nález nástěnných maleb osobně považuji za obrovskou senzaci. Jde teprve o druhou lokalitu v tomto regionu, kde se podařilo objevit malby spadající do období mittanského království," sdělila CNN archeoložka Ivana Puljizová. 

Zdroj: Youtube

Archeologové na místě rovněž objevili deset hliněných tabulek popsaných starověkým klínovým písmem, o jehož rozluštění dlouhodobě usilují pracovníci univerzity v německém Heidelbergu. Podle nápisu na jedné z tabulek byl chrám součástí starobylého města Zakhiku.

Zobrazují obrazce Nazca exotické ptáky?
Zcestovalí indiáni? Vědci zjistili, co znázorňují tajemné obrazce na pláni Nazca

První zmínky o existenci tohoto města se datují přibližně k roku 1800 před naším letopočtem, upozornil server Live Science. Historikové se domnívají, že město se v údolí řeky Tigris rozkládalo nejméně po dobu čtyř století.

Jeden z nejvýznamnějších nálezů 

K zániku mittanské říše, jež v době svého největšího rozmachu zahrnovala území dnešního jihovýchodního Turecka, severní Sýrie a severního Iráku, došlo kolem roku 1200 před naším letopočtem. Ačkoli archeologové našli několik pozůstatků starověkého osídlení, mittanská říše dodnes zůstává zahalena rouškou tajemství. Nejasné je i přesné umístění hlavního města Taite (v asyrských záznamech známého též pod názvem Taidu).  

„Jedná se o jeden z nejdůležitějších archeologických nálezů v této oblasti za několik desetiletí. Palác Kemune nám může pomoci osvětlit historii dávné mittanské civilizace,“ zdůraznil archeolog Hasan Ahmed Qasim.

Zbytky osídlení uprostřed honduraské džungle mohou být mytickým "Bílým městem opičího města". Jisté je, že jsou dnes domovem řady vzácných živočichů
Honduraské ztracené město skrývá živý poklad: zvířata neuvěřitelné krásy