Tentokrát pozvánka láká na koncert českého písničkáře a kytaristy Xaviera Baumaxy, který v pátek večer zahraje v břeclavském klubu Piksla. Od osmé hodiny večerní tak vstupujte do tohoto prostoru pouze s notnou dávkou tolerance a připraveni na cynické texty plné černého humoru a sarkasmu. Slabší povahy, které Baumaxu ještě neslyšely, by si měly dát pozor obzvláště.

Xavier Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý, se narodil šestého prosince 1973 a žije v Litvínově. Bohém dnešní doby zakládá své texty především na slovních hříčkách a odkazech na veřejně známé osobnosti. Není mu cizí dělat si během jednoho koncertu legraci z Václava Havla, Dana Bárty, Evy Pilarové, Václava Moravce a řady dalších. Na paškál si bere vše, co ho zaujme. Naváží se do církve, Romů, neonacistů i vlastenců. Baumaxa však neprovokuje a neuráží samoúčelně, posluchače se pomocí textů snaží nakopnout k přemýšlení nad tím, co je podstatné a co nikoliv. Stejně tak si bere na mušku i sebe samého.

Kromě angažovaných textů plných sarkasmu a nadsázky se Baumaxa zaryje do paměti i bravurní hrou na kytaru. Instrumentálně a aranžérsky jsou jeho autorské skladby na vysoké úrovni. Inspiraci čerpá z řady hudebních vlivů, Baumaxův projev se tak neustále vyvíjí a mění.

Často používá i beatbox, kdy si ústy dělá dechový a rytmický doprovod skladbám. Poněvadž je jeho hra na kytaru silně dynamická a agresivní, odstonal si nedávno nadaný muzikant silný zánět šlach, který hrozil koncem slibné kariéry.

Baumaxa vyletěl v žebříčcích popularity za krátkou dobu na samotný vrchol. Nyní hraje sedmým rokem několikrát do měsíce v klubech po celé republice, celé léto se o něj rvou festivaly a každý lichý rok vydává další album. Z originálního písničkáře se stala hvězda českého hudebního světa takřka během jednoho roku, o čemž svědčí již šesté album, které před měsícem pokřtil v Praze.

Na albu Coveranto mu hostuje kromě dechové sekce a smyčcového orchestru i řada tuzemských uznávaných hudebníků jako Dan Bárta, Matěj Ruppert, Matěj Homola či Lenka Dusilová. S tou se nedávno pustil do uměleckého projektu Silent love, kdy jejich společné vystoupení doprovází pantomima.

Hudbu Xaviera Baumaxy jsem poznal asi před pěti lety právě v břeclavské Piksle. Bavila mě jeho hudba i kontroverzní a vtipné texty. Nejinak je tomu i teď, a to i přesto, že už na muzikantovi jde cítit únava z rozjeté kariéry a působí tak oproti svým počátkům klidněji.

Poněvadž se jeho koncerty nezapomenutelně vrývají do paměti hudebně i obecně, doporučuji vám v pátek večer do Piksly zajít. Kdo sám sebe ale bere smrtelně vážně, nechť raději nechodí, odcházel by rozhořčen.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)