Další díly seriálu Rozhovor se starosty najdete ZDE

Po šestnácti letech je všechno jinak. Právě tak dlouho totiž seděl v Borkovanech ve starostovském křesle Karel Urban. V podzimních komunálních volbách už se ale rozhodl nekandidovat a ve dvaapadesáti letech odešel do předčasného politického důchodu. V čele obce s necelými osmi sty obyvateli ho nahradil čtyřicetiletý Radek Valenta, který se do zastupitelstva dostal coby lídr vítězné kandidátky Starostové a nezávislí.

Máte už nějaké zkušenosti s komunální politikou? Pokolikáté jste kandidoval do zastupitelstva?
Je to moje už páté volební období v zastupitelstvu obce. Tři volební období jsem byl za éry Karla Urbana, s nímž jsem byl vždy na jedné kandidátce, místostarostou Borkovan. A minulé čtyři roky pak řadovým zastupitelem. Každopádně v komunální politice se pohybuji už šestnáct let, nejsem v ní tedy rozhodně žádným nováčkem.

Přesto, obracíte se v případě potřeby na bývalého starostu s žádostí o radu a pomoc?
Samozřejmě. S takovou spoluprací jsem od prvopočátku počítal, Karel Urban mi ji slíbil a své slovo také drží. Stává se, že narazím na něco, kde je dlouhodobější znalost věci výhodou. Kdy mu zavolám, vždy mi poradí a řekne, na koho se obrátit, aby se vše pokud možno zjednodušilo a zrychlilo. Je to mnohem výhodnější, než když vás – obrazně řečeno- někdo hodí do bazénu a vy musíte šlapat vodu. Navíc tady máme vynikající paní účetní, která je schopná poradit skoro ve všem. Je to dobrá duše úřadu, k nezaplacení.

Prozraďte, šel jste do voleb s tím, že chcete být starostou?
Šel jsem do voleb s podmínkou, že pokud bych na toto místo aspiroval, tak to budou lidé v obci dopředu vědět. Aby se i na základě této informace mohli rozhodnout, zda naši kandidátku podpoří. Když bylo jasné, že Karel Urban už do volebního boje nepůjde, oznámili jsme voličům, že jsem kandidátem na starostu. Nebylo to nic tajného, naopak.

Z prvního místa na kandidátce vás ale voliči odsunuli až na čtvrté. Neuvažoval jste o tom, že byste uvolnil místo úspěšnějším?
Musím přiznat, že to pro mě osobně nebylo nic příjemného. Na druhou stranu jsem v Borkovanech nikdy nebyl nijak populární osoba, vždycky jsem dělal a prosazoval kroky, které se ne každému musely líbit. Nekandidoval jsem ale proto, abych si zvýšil osobní popularitu. Narodil jsem se tady, založil rodinu, postavil dům a v hlavě mám nějaké vize, které bych rád uskutečnil pro blaho všech obyvatel obce, včetně mé rodiny a dětí. Když se mi to nepodaří, příště už třeba kandidovat nebudu. Vždycky jsem se v životě dokázal uživit sám, vlastním přičiněním. Nechtěl jsem se rozhodně stát starostou proto, abych si někde zajistil teplé místečko, jak si možná někteří myslí. To v žádném případě.

Jaké největší problémy teď Borkovany trápí?
Podobné jako obdobně malé obce. Silnice jsou v havarijním stavu, to je velký problém. Máme tady starou ekologickou zátěž v podobě staré skládky, s tím se budeme muset vypořádat. Úplně chybí sběrný dvůr a středisko odpadů. Také se potýkáme s nedostatkem prostor ve školní budově. Po nedávném populačním boomu máme plně obsazenou školku a za pár let budeme řešit stejné potíže i ve škole. Společné sídlo z roku 1910 není nafukovací, bylo nastaveno na určitou kapacitu, takže asi budeme muset jít do úprav podkroví. Aktuálně také připravujeme projekt víceúčelového sportovního hřiště. Jediná z velkých starostí, která odpadla, je vodovod. Ten se podařilo dokončit ještě za minulého starosty.

Jaké jsou tedy vaše priority pro nejbližší čtyři roky?
Jednoznačně oprava silnic v obci, i když od počátku otevřeně říkám, že neslibuji žádné vzdušné zámky. Pokud se letos podaří zaplatit projekty, bude to úspěch. V současné situaci před sebou hrneme pět šest věcí. Kterou se nám podaří rozpracovat nejdál a zároveň na ni získat dotaci, ta dostane přednost. Hovořím o chodnících, rozšiřování školy, likvidaci skládky a vybudování střediska odpadů. Rád bych také začal s rekonstrukcí obecního úřadu. Budova ze sedmdesátých let, která se stavěla v akci Z, je v dnešní době energeticky naprosto neudržitelná. Provoz nás každoročně stojí neskutečné peníze.

Co chcete dělat jinak než váš předchůdce?
V mnohém na něj navazuji, ostatně i předvolební kampaň jsem měl postavenou na hesle, že chystám změny, nikoliv revoluci. Ale řadu věcí bych chtěl skutečně dělat jinak, což vyplývá i z toho, že jsme každý trochu jiný. Podle mého názoru zejména v posledním funkčním období trochu zanedbal informovanost obyvatel. Nestačí něco postavit, je třeba tomu udělat i odpovídající propagaci. To považuji za docela zásadní. Chtěl bych proto častěji vydávat občasník a lidem vysvětlovat, co a proč se v obci dělá. Schválili jsme také změny v systému odměňování zastupitelů, odměny se všem sníží na polovinu. Další novou věcí, kterou jsem se inspiroval v sousedních Těšanech, je balík peněz na sportovní a kulturní akce, o něž mohou aktivní lidé požádat a v případě zajímavého projektu na ně dosáhnout. Nebude to žádná složitá administrativa, půjde hlavně o nápady a myšlenky.

V zastupitelstvu máte nyní coby Starostové a nezávislí většinu, obsadili jste pět křesel z devíti. Přesto, dohodli jste se s někým na koalici, byť třeba nepsané?
Takhle bych to vůbec nestavěl, na malé obci to tak nefunguje. Byť je pravda, že ze tří kandidátek zastoupených v zastupitelstvu mě při volbě starosty podpořili mí kolegové a také zastupitelé za KDU-ČSL, Sdružení nezávislých nikoli. Podobnému politikaření bych se ale chtěl do budoucna vyhnout, všichni musíme – a doufám, že i chceme – pracovat pro obec. Řekl bych, že nesouhlasné hlasování se týká pouze personálních otázek. Ze zkušeností z minulého období si téměř nepamatuji jinou situaci, kdy by zastupitelstvo hlasovalo nejednotně. Je-li potřeba udělat třeba kus vodovodu, jsou všichni pro. Doufám, že tomu tak bude i nyní.

RADEK VALENTA
*narodil se 22. února 1970 v Hustopečích
*je ženatý a má dvě děti
*po základní škole v Borkovanech a Kloboukách vystudoval hustopečské gymnázium a poté Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně
* po absolvování náhradní vojenské služby začal pracovat jako živnostník v oblasti grafiky a této práci zůstal věrný až do svého zvolení starostou obce
* je starostou borkovanského Sokola, mezi jeho koníčky patří vinařství, rybaření, výtvarné umění a hudba, zabývá se ale také historií, zpracovává například historii první a druhé světové války v Borkovanech