Pohádková výstava je rozdělená na dvě části. V jedné se návštěvníci pobaví ukázkami kreslených příběhů a dočtou se o životě jejich autorů. Druhá část zase nabídne zážitky díky imitaci televizního studia, kde se mohou malí i velcí do kresleného světa vžít se vším všudy.

Břeclavská rodačka

Pozornost v břeclavském muzeu přitahuje hned několik dvojic animovaných dobrodružství. Na kresbách či v originálních rekvizitách lze vidět nešikovné kutily Pata a Mata, králíky z klobouku Boba a Bobka nebo Macha a Šebestovou s utrženým sluchátkem. Nechybí ani Maxipes Fík či Večerníček na jednokolce.

Výstava rovněž upomíná na břeclavskou rodačku Gabrielu Dubskou, malířku a ilustrátorku, která vdechla kreslenou podobu Makové panence a motýlu Emanuelovi. Dubská studovala Školu uměleckých řemesel v Brně a pařížskou L´Ecole moderne de coupe. Malbu tam studovala také u ikony fauvismu Othona Friezse.

V břeclavském muzeu i tentokrát vsadili na aktivní zapojení diváků do tématu. Zejména pro děti je připravená animátorská dílna, ruchové studio nebo dabérský koutek. Děti si však budou také moct natočit profesionální kamerou vlastní pořad.

Jako originální vzpomínku si mohou diváci odnést foto sebe samých v roli večerníčka. Stačí strčit hlavu do torza televize, kde místo obrazovky čeká speciálně vyzdobený otvor pro obličej.

Při víkendové návštěvě se mohou tvořivé děti zapojit do končící výtvarné soutěže Můj kamarád večerníček. Ta je určená pro kreslíře od tří let až po žáky pátých tříd základních škol. Kreslit či modelovat mohou postavičky, scény i celé večerníčkové příběhy.

Kreslit mohou buďto svůj oblíbený večerníček, nebo vymyslet svůj autorský příběh či postavu. Soutěž končí v pondělí. Slavnostní vyhlášení vítězů se odehraje v neděli dvacátého ledna, kdy se hrdinové večerníčků s břeclavským muzeem rozloučí.