Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční.Tentokrát se pozvánka týká přehlídky divadelních souborů, která začíná tuto neděli v mikulovském kině. Akce s podtitulem Březen - měsíc divadla nabídne v průběhu měsíce divákům čtyři divadelní představení ochotnických souborů. Pozítří přehlídku zahájí divadelní skupina Prkno, a to hned nadvakrát. Nejprve ochotníci z Veverské Bítýšky pobaví děti, poté jejich rodiče.

Ve tři hodiny odpoledne nadšenci rozehrají v tamním městském kině představení O třech prasátkách. Zábavný kus pro nejmenší na motivy klasické pohádky zrežíroval člen souboru Prkno, Jan Říha. Ten se v něm spolu s dalším trojlístkem kolegů i představí.

Od šesté hodiny večerní na pódiu dětskou naivitu vystřídají ženské zpovědi plné černého humoru a životní moudrosti. Fakt, že představení s názvem Inventury od francouzského dramatika Philippa Minyana hraje soubor již přes čtyři roky, svědčí o oblibě kusu mezi divadelníky i diváky. Úspěšný je rovněž autor textu, v rodné zemi patří mezi nejhranější žijící spisovatele.

Ve hře figurují tři ženské postavy středního věku, které v televizní reality show vyprávějí o svých životních pohnutých osudech. Ku pomoci jim slouží i jakýsi doličný předmět v pozici svědka, který symbolizuje jejich utrpení a ztracené životní štěstí. Výpovědi trojice hrdinek Barbary, Angely a Jacqueline obsahují kromě jisté zatrpklosti i místa plná černého a absurdního humoru, takže spíše než k pláči nutí k smíchu. Mezi úspěchy Inventur v podání ochotníků z Prkna patří zejména ocenění z domácích divadelních festivalů.

V rámci měsíční divadelní přehlídky v Mikulově se mohou těšit na další neděli zejména děti, protože na totéž pódium zavítá loutkové Zemanovo divadlo z Brna s pořadem S loutkami ke hvězdám.

Přehlídku uzavře břeclavský ochotnický spolek Břetislav se svou aktuální inscenací autorské hry členky souboru Jany Vrzalíkové. Komedie s názvem Muž sedmi sester je opředena chvalnou pověstí lechtivých dialogů a scén. Již samotný titul odkazuje k silnému zastoupení ženského pohlaví na pódiu.

Březen si pamatuji hlavně jako měsíc knihy. Mikulovská aktivita, která březen spojila s divadlem, mne však potěšila. Živý a bezprostřední kontakt s kulturou je potřebný, obzvlášť v době přesycené umělou komunikací a společensko–kulturním vyžitím na internetu. Důkazem budiž i březen jako měsíc internetu, který byl před dvěma lety přejmenován na měsíc čtenáře.

PETR VLASÁK( Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)