Eva Buchtová podniká ve vinařství už deset let. Menší rodinné vinařství, o které se ve Velkých Pavlovicích stará společně s manželem Jaroslavem, nese jejich příjmení – Vinařství Buchtovi.

Hospodaří na čtyřech hektarech vinic a vyrábějí vína odrůdová jakostní i přívlastková včetně výběrů z hroznů. Každoročně vyprodukují dvacet až pětadvacet tisíc litrů vína. Není bez zajímavostí, že velkopavlovické rodinné vinařství se účastní jen čtyř vybraných tuzemských vinařských soutěží. Získalo na nich už několik medailí – od bronzových po zlaté.

Eva Buchtová má dvaačtyřicet let. Společně s manželem vychovali dvě děti, a to syna Honzu a dceru Lenku.

Jak a díky komu jste se k vinařství vlastně dostala?
K vinicím, výrobě vína i k vínu samotnému jsem měla vztah již od dětství, jak už to na jižní Moravě bývá. A to přes pití červeného vína pravidelně každou neděli s dědečkem a taťkou na krvinky nebo pomoc mamce na vinici a ve sklepě. Pak už to bylo všechno dané tím, co rodinu potkalo a snahou dělat něco, čím budeme dělat radost sobě a zároveň jiným.

V čem podle vás spočívá tajemství výroby dobrého vína?
Tajemství je přece tajemství. Je to hodně o práci, hledání a pokoře.

Existuje nějaké pravidlo, kterým se jako vinařka bezvýhradně řídíte?
Vinařství provozujeme s manželem, a proto platí jedno – dohodnout se.

Kolik vína denně obvykle vypijete?
To je opravdu těžká otázka. Obvykle nic. Když degustujeme, tak jednotlivé vzorky, když pijeme s kamarády, tak maximálně asi půl litru vína. Moc často to ale není, manžel totiž tvrdí, že dva darebáky jedna chalupa neutáhne. Nicméně ochutnávat musíme.

Jakou nejkrásnější a naopak nejhorší chvíli jste s vínem dosud zažila?
Začnu asi od konce. Na ty špatné se snažím rychle zapomenout, takže vlastně ani nevím. A krásných chvil je s vínem strašně moc. Samozřejmě jsem ráda, když jsou zákazníci, z nichž mnozí se stali našimi kamarády, spokojení. Když jim chutnají naše vína a přivádějí další zákazníky.

Kterého ze svých vinařských úspěchů si ceníte nejvíc?
Cením si každého úspěchu našich vín, ale obzvlášť si vážím spokojenosti odběratelů. To je vůbec největší předpoklad úspěchu při podnikání. Dnes už nestačí vyrobit kvalitní víno, ale musíte jej také umět prodat.

Máte raději tradiční odrůdy a postupy, nebo jste spíše zastánkyní moderních metod a nově vyšlechtěných o­drůd?
Mám ráda jak tradiční, tak i nové odrůdy. Razím heslo: každé kvalitní víno je skvělé jiným způsobem, každé je z jiných hroznů, každé voní a chutná jinak. Pak už je to na každém, kterému dá přednost, co mu zachutná. Neustále sledujeme nové technologie a zároveň se jimi snažíme vybavit, jelikož bez nich si již výrobu ani nedovedu představit.

Kterého z vašich konkurentů si nejvíc vážíte? A proč?
Vážím si každé konkurence, protože je zdravá a nutí vás se neustále vzdělávat a zlepšovat. Nebýt konkurence, mohlo by se stát, že usneme na vavřínech. Jsme tady proto, abychom stále hledali nové cesty, sbírali nové zkušenosti a snažili se jich maximálně využít a poté někomu předat.

Myslíte na budoucnost? Vychováváte si svého nástupce?
Většina zdravě smýšlejících lidí myslí na budoucnost, bez toho podnikat v zemědělství nejde. Dcera Lenka letos dokončila Střední vinařskou školu ve Valticích a pomalu se zapojuje do chodu firmy. Snad se i jí stane vinařství velkým koníčkem a zároveň živobytím. Ale člověk nikdy neví, bude záležet i na partnerovi, jelikož bez pomoci rodiny to opravdu nejde.

Doporučení: víno pro dnešní večer
Na dnešní večer bych čtenářům Břeclavského deníku ráda doporučila naše Svatovavřinecké, pozdní sběr, ročník 2009 z trati Nadzahrady. Je to víno syté, tmavě červené barvy, krásné ovocité vůně, plné chuti s tóny švestkových povidel a dlouhou dochutí. Eva Buchtová