„Vše vzniklo při víně ve sklepě, když jsme se sešli s kamarády, hráli a zpívali. Zakládat cimbálku nebylo původně vůbec v plánu. Pak jsme se však rozhodli jinak. A když jsme hledali jméno, všechny nápady měl už někdo před námi," přibližuje vznik cimbálové muziky její primáš Antonín Vodička.

S názvem si však brzy poradili. „Hráli jsme na oslavě mých narozenin, a tak jsem muziku pracovně pojmenoval po mé dceři, které bylo v té době asi půl roku. Pak už jsme název Eliška neměnili, krásně se ujal. Shodou okolností k nám ale pak přišla houslistka Eliška, a tak teď lidi spekulují, po kom se muzika vlastně jmenuje," směje se muzikant z Velkých Němčic.

Kromě něj z městyse pochází i jeho bratr Radek Vodička, který hraje v Elišce na kontrabas, klarinetista Ivo Žáček a Milan Smetana, jenž se na housle stará o kontry.

Z nedalekých Uherčic přišla do muziky právě Eliška Studená, jež hraje druhé housle a cimbalista Dominik Šátek. S tím se za nástrojem střídá Radek Gruntorád z Lukovan. Na klarinet zaskakuje Vít Badin, s prvními houslemi zase vypomáhá Aleš Kubíček.

Metallica je neláká

Přestože muzika sestává z osmi až devíti členů, na vystoupeních se podle primáše setkávají spíše v tradiční pětičlenné sestavě. „Když ale můžou všichni, vyrazíme i se dvěma klarinetisty a několika houslisty. Záleží, jak mají čas. Většina z nás má ale do třiceti let a studuje na vysokých školách, takže se to dá," doplňuje Vodička.

Cimbálová muzika Eliška se zaměřuje hlavně na tradiční folklor Moravského Slovácka. A chce se jej držet i nadále. „Možná v budoucnu zabrousíme do jiného regionu, třeba na Slovensko. Zůstaneme ale u folkloru. O úpravách hitů kapel jako je Metallica pro cimbál a housle už jsem slyšel, ale není to nic pro nás," má jasno.

Kdyby měl vybrat nejsilnější zážitek cimbálky, měl by problém. Všechny jsou totiž podle něj něčím nezapomenutelné. Nejvíc však prožívají vystoupení na Mikulovských vinných trzích.

„Někteří lidé si myslí, že je to vlastně pohoda a jen si zahrajeme, zazpíváme a popijeme. Na takových akcích ale hrajeme i devět hodin. To pak člověka bolí svaly a hlasivky i týden," vzpomíná na folklorní maraton Vodička.

V kalendáři má Eliška nabito. Nehraje totiž jen na folklorních akcích, ale i na svatbách a oslavách. „Prvního června budeme hrát na Kraji kvetoucí révy ve velkoněmčických sklepech. Osmnáctého května zase vystupujeme na farním dni v Hustopečích," uzavírá pozvánkou primáš a otec Elišky v jedné osobě.