Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční.Tentokrát se pozvánka týká vernisáže děl známého břeclavského malíře Františka Hodonského staršího, který žil v letech 1925 až 1999. Právě k jeho nedožitým pětaosmdesátinám je věnována vernisáž, jež nese podtitul Návraty. Po deseti letech si tak připomenou významnou uměleckou osobnost nejen kolegové, ale i kamarádi a příznivci malíře.

František Hodonský starší kreslil především krajiny jižní Moravy, kde celý život působil. Vyučil se malířem dekorací, poté vystudoval malířství ve Zlíně a v Uherském Hradišti. Byl také aktivním členem Svazu výtvarných umělců moravských a Unie výtvarných umělců jihovýchodní Moravy. V roce 1988 obdržel Cenu Masarykovy akademie umění za uměleckou a tvůrčí činnost. Za svůj život uspořádal na padesát vlastních výstav a účastnil se řady skupinových výstav umělců.

Mezi motivy jihomoravské krajiny často převažovaly luhy a slepá ramena řek Dyje a Moravy či scenérie z Pálavských vrchů. Nejraději se pohyboval okolo Dolních Věstonic, Pohanska a Mikulova. Krajinu zaznamenával v proměnách ročních období, čímž ve svých obrazech nabízel ucelenou představu o konkrétním místě. Neustále se vracel i k motivu topolů, které poeticky nazýval „katedrálami jižní Moravy“. Jeho technika malby pastelem dosáhla mistrovských kvalit. O kvalitě díla svědčí zastoupení v četných soukromých sbírkách domácích i zahraničních či ve sbírkách galerií u nás či na Slovensku.

Výtvarný talent se však přenesl i na Hodonského syny, Františka a Ivana. Jejich shodná příjmení a profese s otcem mnohdy lidem pletou hlavu, bratry od sebe však odlišuje výtvarná technika. František Hodonský mladší se věnuje jako otec malbě krajiny, nejčastěji lesa, vodních rostlin a přírodních objektů. V devadesátých letech vedl na Akademii výtvarných umění v Praze ateliér krajinářské a figurální malby, od roku 1998 působí jako profesor na Akademii umění v Banské Bystrici v ateliéru současné malby.

Ivan Hodonský se zase věnuje keramice a je v Břeclavi známý i jako předseda Sdružení břeclavských výtvarníků či učitel Základní umělecké školy ve Velkých Bílovicích. S jeho jménem je možné se setkat i na řadě realizací, které dotváří jak interiéry, tak exteriéry nově budovaných objektů a areálů v různých místech naší republiky.

Právě díky velké péči rodiny žijí díla Františka Hodonského staršího stále výstavním životem. Vzpomínkovou výstavu zahájí její organizátoři v pátek na vernisáži v břeclavském muzeu u vodárny v pět hodin odpoledne. O hudební doprovod se postará klarinetista a saxofonista Pavol Hoďa.

PETR VLASÁK
Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy