Každý pátek v ní najdete tip na významnou a zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční.

Tentokrát se pozvánka týká dvojice představení v boleradickém divadle, která tamní ochotníci naplánovali na páteční a sobotní večer.

I na Břeclavsku patří první měsíc nového roku k obdobím skoupým na kulturní nabídku. Důvodem jsou především silně vyčerpané finanční zdroje lidí po vánočních nákupech a silvestrovských oslavách. Není se tak čemu divit, když organizátoři kulturních a společenských akcí raději tráví lednové víkendy spíše regenerací po vytíženém prosinci a vyrazit ven se tak dá především v plesovém obleku či šatech. Převážně proto jsou zájemci o kulturní vyžití potěšeni z každé zajímavé akce.

Páteční večer ovládnou prkna boleradického divadla domácí herci se svou autorskou hrou Cikánský baron. Divadelní spolek bratří Mrštíků s ní minulý rok mnohokrát sklidil úspěch na vlastní i cizí scéně. Na Cikánském baronu je výjimečný především výsledek adaptačního procesu, při němž režisér Merlíček přetvořil Straussovu melodramatickou operetku na činohru s doprovodem cimbálu a cikánskými zpěvy. Nejúspěšnější představení loňska, v němž se v hlavních rolích opět představí Michaela Listová a Luboš Straka, začne dnes o půl osmé večer.

Následující večer přijede do Boleradic divadlo z Ořechova u Brna. Již samotný název hry dává tušit žánr a atmosféru představení. Inscenace pojmenovaná Babička v trenkách aneb Aprílová komedie nenápadně odkazuje ke dvacátým letům minulého století a vaudevillovým zábavám. Také samotní aktéři tvrdí, že při tvorbě hry vycházeli z poetiky meziválečných českých operetek, humoru němých filmů, tehdejší módy a foxtrotového rytmu. Autorem scénáře je Vlastimil Peška.

Velký zájem o hru hostujícího souboru se projevil již při předprodeji lístků. Představení tak bude k vidění v sobotu v pět hodin odpoledne i o půl osmé večer. Organizátoři i přesto divákům doporučují využít možnosti rezervace přes internet či telefonní kontakt.


V břeclavském okrese udržují Boleradičtí jediné kamenné divadlo s pravidelným programem, v němž tamní nadšenci nesou onu ochotnickou tradici již po několik desetiletí. To, že je tato mnohdy nevděčná a časově náročná činnost stále baví, dokazuje i tvorba nových autorských her a čilá spolupráce se spřízněnými soubory. Tento víkend tak rozhodně neprohloupíte, když na tamní divadelní scénu zavítáte.

PETR VLASÁK
Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy