Tentokrát pozvánka láká na třetí ročník festivalu Velkobílovické hudební dny, jehož program letos slibuje multižánrové obsazení. Prostor dostanou nejen profesionální umělci, ale i muzikanti a tanečníci z největší vinařské obce republiky.

Akce, která vznikla ve spolupráci tamní produkční agentury Michala Tetura s vedením města, začne v sobotu ve tři hodiny odpoledne vystoupením folklorního souboru Žižkovjánek ze sousední obce. Mladí krojovaní se sejdou na tradičním místě hodového veselí, v areálu sóla na náměstí Osvoboditelů. Tam se koná celý víkendový program.

Tahounem je Hradišťan i Děda Mládek

Folklor na pódiu vystřídá domácí rockově laděná kapela Úlety, která zaujme mladým složením skupiny. Následovat bude břeclavský folkrockový Yantar a ethno kapela z Kobylí s hravým názvem V hnízdě rej. Ta si přinese na třicet hudebních nástrojů a představí své pojetí lidových melodií českých, moravských, slovenských i irských. V osm večer zapěje a zahraje uznávaný folklorní soubor Hradišťan pod vedením Jiřího Pavlici.

A čím víc blíže bude k neděli, budou hvězdná jména přibývat. Nejprve zatancuje domácí soubor Balanc, který několikrát vyhrál taneční mistrovství republiky, v roce 2005 si sáhl i na titul vicemistra světa. Během deseti minut představí spolu s taneční skupinou Narin orientální tance. Ve čtvrt na deset pak vystoupí největší tahoun programu, Děda Mládek Illegal Band. Kromě skladeb z připravovaného alba tak jistě dojde i na svérázné aranže Mládkových banjobandových evergreenů, jako jsou Jožin z bažin, Rychlík jede do Prahy či Jez. Jelikož Děda Mládek funguje především naživo, mohou se návštěvníci hudebních dnů těšit na divoké taneční veselí.

Po zhruba hodinovém koncertu milovníků banja, valchy a činelu opět zatančí velkobílovické šampiónky s hosty. Na závěr hudebního maratonu vystoupí revival kapely U2 s názvem inspirovaným jedním z hitů světové poprockové legendy, Desire. Pražský ambiciózní projekt bude hity jako Sweetest Thing, With or Without You či Vertigo bavit návštěvníky až do půlnoci. Zábava v podobě živé hudby by však neměla chybět až do druhé hodiny ráno.

Folklorní neděle

Nedělní program na rozdíl od sobotního zaměřili organizátoři jedním směrem, na dechovku a folklor. Od třetí hodiny odpolední vystoupí na sóle mladší i starší dechová hudba tamní základní umělecké školy, dechová hudba Legrúti, ve večerních hodinách pak Moravanka Jana Slabáka. O zábavu od osmé večerní do půlnoci se postarají opět Legrúti. Po oba dny bude otevřen stan s degustací vín velkobílovických vinařů, zábavu zpestří i několikero řemeslných stánků.

Přestože se na jednom pódiu během dne vystřídají mladé tanečnice s krojovanými, banjobandem a Bono Voxem z Prahy, o vstupenky rozhodně není nouze. Multižánrová dramaturgie se tak přesně trefila do vkusu a poptávky publika, spojila nespojitelné a vystihla podstatu festivalů. Poslechnout si, posoudit sympatie a mít zase o něco větší přehled.

PETR VLASÁK
/autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy/