Tentokrát se pozvánka týká víkendu lidové muziky, který bude těšit své příznivce následující dva dny v Hustopečích.

Festivaly nemusí být zaměřeny pouze na moderní hudební žánry, ale i na širokou řadu jiných kulturních a společenských oblastí. Nejrozšířenější je kombinovaná forma, kdy program láká na hudební hvězdy, ale zároveň se může návštěvník zabavit například divadelním představením či sledováním filmové projekce. Úzce tematicky zaměřených festivalů je tak vidět stále méně. Jednou z takovýchto speciálních akcí je i hustopečská přehlídka folkloru a dechových hudeb.

Festival se jmenuje Vítejte pod Pálavú a stojí za ním občanské sdružení Folklorní soubor Hanýsek ze Šakvic, město Hustopeče a jeho Centrum volného času. To také vyvíjí většinu tamních společenských a kulturních aktivit, jež mají rozpětí od provozu kina a klubu pro mladé až po organizování výletů. Akce se bude odehrávat na Dukelském náměstí v sobotu a v neděli od odpoledních hodin. Lidová nebude pouze hudba, ale i vstupné.

Již šestý ročník folklorního festiválku začne v sobotu půl hodiny po poledni. Jak už napovídá zdrobnělina v označení, předvedou se zde především mladí zástupci folklorního života. Vystoupí zde dechová hudba Základní umělecké školy z Velkých Bílovic, děti z hustopečské Mateřské školy U Rybiček, dětský folklorní soubor Malý Hanýsek ze Šakvic, brněnská cimbálová muzika Šmytec se svými sólisty, dětský folklorní soubor Gerulata z Bratislavy – Rusoviec, lidová hudba Ferkovci, sólista Sluku Alojz Bučko na svou heligonku, cimbálová muzika sourozenců Osičkových z Velkých Bílovic, vítězové dětské verbířské soutěže z Podluží, folklorní soubor Old Stars z Břeclavi, bratislavská skupina tanečního humoru Všetečníci, pořádající soubor Hanýsek ze Šakvic a řada dalších. Během programu přijde řada i na regionální kolo soutěže dětských verbířů hanáckého Slovácka.

Neděle pak bude patřit Setkání při dechovce. K tanci i poslechu zde budou hrát a zpívat muzikanti Základní umělecké školy z Velkých Pavlovic, dechové hudby Amatéři, dechové hudby Božejáci, dechové hudby Šardičanka, dechové hudby Sokolka a slovenské dechové hudby Bojnická kapela. Pořadem bude od jeho začátku ve čtrnáct hodin provázet Jožka Šmukař. Setkání při dechovce v rámci festivalu proběhne již po šestnácté.

Festival Vítejte pod Pálavú potěší zejména děti, seniory a obecně všechny zapojené folkloristy. O víkendu se na něm totiž setkají příznivci lidové kultury z různých regionů Moravy a Slovenska. Akce tak není zaměřená na soutěžení či zisk, ale spíše na vzájemné poznávání se a načerpání inspirace a motivace pro své kulturní vyjádření do budoucna.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)