„Na tento hudební žánr moc lidí cíleně nechodí. Je to spíše jen malé procento. Když se ale jen tak přijdou pobavit tam, kde zrovna hrajeme, z pódia pozorujeme zájem širokého publika. A to jak lidí mladšího, tak i staršího věku," pochvaluje si čtyřicetiletý baskytarista Jiří Horňák.

Hudba pro radost

Historie skupiny Solid Connexion se začala psát před deseti lety v Břeclavi. Tehdy se dala dohromady tříčlenná partička lidí, která si začala pohrávat s latin jazzem a jazzovými standardy. „Jelikož jsme hráli pro radost, tak jsme kapelu nazvali Pro klid duše," vypráví Horňák, jenž je jedním ze zakládajících členů skupiny.

Za dobu svého fungování se v sestavě vystřídali mnozí hudebníci, kteří více či méně ovlivnili její směr. Nakonec se počet členů ustálil na čísle sedm. „Je nás pomalu jako myší," říká se smíchem Horňák.

Spolu s ním se na pódiích objevuje bubeník Michal Kratochvíl, zpěvák, flétnista a saxofonista v jedné osobě Karel Kratochvíl, dále kytarista Roman Kratochvíl, klávesista Martin Kučera, saxofonista Petr Ocelík a trumpetista Petr Mahovský.

Nejvíce muzikantů Solid Connexion žije v Podivíně. S městem spojuje kapelu také zkušebna. „V Podivíně sice zkoušíme, ale podivínská kapela nejsme. Dva hráči jsou totiž z Břeclavi a dva z Drnholce. Odkud kapela je, prostě neřešíme," říká.

Repertoár Solid Connexion tvoří jak skladby převzaté, tak vlastní. „Vypůjčeným písničkám dáváme vlastní aranžmá. Naši tvorbu bych pak označil jako jazzrock," přibližuje baskytarista.

Jazz v jejich podání měli lidé možnost slyšet v některých klubech v okresu. Naposledy třeba v břeclavském Kafé Piksla, kde se na podiu vystřídali s mikulovskou formací Tři lotři.

Své nástroje rozezněli i za hranicemi regionu. Konkrétně v Brně. „Tam jsme se v roce 2010 zúčastnili zatím největší akce. A to jazzových dnů. Bylo to velice příjemné. Přišlo tam právě cíleně spoustu příznivců jazzu," podotýká břeclavský muzikant.

CD s vlastní tvorbou

Že by svým fanouškům udělali radost dárkem v podobě svého premiérového alba, prozatím neuvažují. „Je pravda, že už několik let máme staré demo. Vlastní cédéčko bychom i chtěli, ale nemáme dostatek skladeb. Rádi bychom jej totiž natočili s vlastními písničkami, ne s převzatými," vysvětluje Horňák.

Jak dodává, na tvoření nezbývá příliš času. „Jsme vytížení i jinak. Každý z nás má své zaměstnání. Jsme jen nadšenci. Pro nás je zadostiučiněním to, že můžeme hrát," tvrdí.

Solid Connexion o sobě dají vědět alespoň koncerty, kterých plánují v tomto roce několik. Užijí si je opět lidé v Brně, ale i v Břeclavi. „Určitě zahrajeme v břeclavském klubu Piksla. Přesný termín ještě nemáme domluvený, ale nejspíš v dubnu," prozrazuje nadšenec jazzu.