PETR VLASÁK

Tentokrát vás v ní pozvu na nedělní výlet do Valtic, kde na louce za zámkem vystoupí v sedm hodin večer slavná cimbálová muzika Hradišťan se speciálními hosty.

O tom, že je Jiří Pavlica skvělý skladatel, multiinstrumen­talista a inspirativní osobnost, se mohli návštěvníci jeho koncertů přesvědčit mnohokrát i v břeclavském regionu. Iniciátorem koncertů Hradišťanu na Břeclavsku je Luděk Kabelka, jenž se kromě provozování kina věnuje i zvukařským a produkčním aktivitám a právě Pavlicově souboru již několik let dělá dvorního zvukaře.

V posledních deseti letech jste díky tomu mohli slyšet tuto povznášející hudbu například v břeclavské synagoze, poštorenském kostele či na koncertech u lednického nebo valtického zámku. Obzvláště v takovéto kombinaci s historickým a estetickým prostředím zanechává spiritualita textů a lidová hudba Hradišťanu v posluchačích hluboké kulturní a duchovní zážitky.

Jiří Pavlica je také nesmírně aktivní v oblasti hudebního experimentování a navazování spolupráce s muzikanty, s nimiž hledá nové cesty a rozměry své tvorby.

Po boku cimbálu a houslí tak vystupoval například pěvecký soubor Bambini di Praga, brněnská filharmonie, skupina bubeníků Jumping Drums, sibiřská skupina hrdelního zpěvu Altai Kai a řada hostujících sólistů.

Přesně před deseti lety ale také vznikl projekt Mys dobré naděje, jenž byl tak jedinečný, že si zasloužil i vydání samostatného alba. Jeho výjimečnost vycházela ze spojení Hradišťanu s africkým pěvcem Dizzu Plaatjiesem, tedy folklóru moravského s jihoafrickým. A přesně o to půjde i tuto neděli ve Valticích.

Jestli za obnovením nápadu stojí více sentiment výročí nebo chuť hledat další cesty ve stejném složení, je poměrně jedno, poněvadž tak či tak půjde o jednu z regionálně nejzajímavějších hudebních akcí léta.

Už kariéra afrického hudebníka a zpěváka, jež čítá koncert na olympiádě či sedmdesátinách Nelsona Mandely, slibuje diváckou atrakci.

Pro ilustraci doporučuji nahlédnout na internet a koncerty Plaatjiese s jeho soubory Amampondo či Ibuyambo, kde to jen hraje pestrými barvami tradičních masek a doplňků spolu s melodiemi nástrojů subsaharské Afriky.

K Pavlicovým písním a jeho souboru se kromě Plaatjiese přidá i Ivo Batoušek se svou bubenickou partou Jumping Drums z Olomouce. Batoušek, známý právě jako sběratel bubenických postupů z různých koutů zeměkoule, tak jistě podpoří soulad exotických rytmů s cimbálkou.

Na několika festivalech Luďka Kabelky ve valtickém parku jsem se kdysi podílel jako dobrovolník při jejich organizaci. Pravidelná smůla na počasí způsobila nemalé finanční ztráty a řadu infarktových momentů, Hudba bez hranic a Hudba z podzámčí tak po pěti ročnících zažily krach.

Před dvěma lety Kabelkovu motivaci přemístit starou tradici se světovým obsazením pod břeclavský zámek zase zhatila krátkozrakost radních.

Těším se tak z nedělního koncertu nejen kvůli hudbě, ale i kvůli neutuchající energii, s níž nám Kabelka přiváží muziku světové kvality rovnou pod nos. Tak hlavně ať neprší!

Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy