Mezi tradičními dechovými kapelami a cimbálovými muzikami se na pódiích po celém Břeclavsku objevuje formace, která hraje úplně jiný žánr. Skupina Čtyřlístek z Břeclavi vsadila na country.„Náš repertoár tvoří ze sta procent country. Snad jen od Karla Gotta máme na seznamu dvě písničky," usmívá se umělecký vedoucí, zpěvák, hráč na banjo, kytaru a basu v jedné osobě, Jiří Měchura.

Historii břeclavské country kapely začali její členovépsát před pěti lety. „Skupina vznikla spontánně na přelomu října a listopadu 2007 v restauraci Na Zelnicách v Ratíškovicích," vypráví Měchura.

Jméno až později

Co však chybělo, byl název. Na pomoc při hledání vhodného jména oslovili muzikanti známé, posluchače, ale i rodiny. „Nakonec vyhrál návrh mé dcery Adélky. A protože jsme tenkrát byli čtyři, označení Čtyřlístek bylo na místě," vzpomíná vedoucí.

Vedle hudebníka Jiřího Měchury ladí kytaru i Miroslav Juračka, který navíc ovládá foukací harmoniku a valchu. Zpěv, housle a rytmické nástroje má na starosti Jana Neuhauserová. Miroslav Pavelka alias Moby Dick zase hraje na basu, kontrabas, banjo a kromě zpěvu vyluzuje i jiné zvuky.

Později k čtyřčlennému týmu muzikantů přibyl další hráč. „Jako stálý host s námi vystupuje profesionální bubeník Pavel Darmovzal, který má zkušenosti z kapely Las Vegas," přibližuje Břeclavan.

V loňském roce se hudebníci ze Čtyřlístku pustili do hraní amerického country, ke kterému si skládají vlastní texty a pomýšlejí dokonce na vydaní cédéčka. „Nad tím uvažujeme už dva roky. Máme dokonce vybrané písničky, ale chybí nám jediné: peníze," krčí Měchura rameny.

Nejen kvůli stále přibývajícím skladbám v repertoáru se břeclavská skupina snaží zkoušet každý týden. „Podle toho, jak máme čas. Tak jednou až dvakrát týdně," říká muž. Nacvičené písničky představují na svých vystoupeních. „Hrajeme především na Břeclavsku, ale zajíždíme také na Slovensko, například do Skalice," vyjmenovává.

Jak tvrdí, na převážně folklorním Břeclavsku se country neztratí. „Lidé o něj zájem mají. Vyhledávají nás především taneční country skupiny z okolí a máme i stálé posluchače," dodává vedoucí Čtyřlístku.

Na koncertech hrají country nadšenci to, co si lidé žádají. Na přání budou hrát například na narozeninové párty, která se uskuteční osmého prosince. „Spolu s kapelou Proto, která s námi vystoupí, chceme oslavit páté výročí založení Čtyřlístku," pozval Břeclavan.