Svým vznikem rozčeřili hladinu stojatých vod a do kultury v Břeclavi plné folkloru se nebáli vnést country. Jejich „rebelie" dala název celému tanečnímu oddílu z Charvátské Nové Vsi – Country Rebels. „Tehdy zde totiž mnoho country skupin nebylo, takže jsme byli takový rebelové, a proto ten název," usmívala se vedoucí taneční skupiny Libuše Vojteková.

Historie country souboru se začala psát před čtyřmi lety. Od počátku působil jako jeden z oddílů Tělovýchovné jednoty Sokol Charvátská Nová Ves. „Zastřešený Mezinárodní federací country tanců neboli World Country Dance Federation," doplnila Vojteková.

Nedostatek mužů

Původně tvořilo oddíl pětačtyřicet tanečníků. Další přicházeli nebo naopak řady Country Rebels opouštěli. „Ale stále si držíme okolo čtyřicítky stálých členů," podotkla country tanečnice s tím, že mezi tanečníky převažují ženy. „Muži jsou v oddílu jen čtyři," vypočítala vedoucí.

Tento nedostatek však ve skupině vyřešili. „Tancujeme takzvané Line Dance tedy sólové tance, při kterých partnery nepotřebujeme," vysvětlila milovnice country.

Line Dance, které se tančí na moderní rytmickou hudbu a skládají se ze sestavy několika tanečních kroků, se může díky Country Rebels naučit každý. „Každoročně pořádáme kurzy pro začátečníky. Letos zřejmě odstartují v listopadu," lákala Vojteková.

Věk přitom není překážkou. „Naší nejmladší člence je třináct let. Té nejstarší pak pětašedesát," prozradila.

Tance, které „Rebelové" rádi předvádí, jsou stanovené choreografy a obvykle se tančí na danou muziku. „K jejich naučení nám slouží různé workshopy," uvedla country tanečnice.

Celé skupině pak na osvojení nové choreografie stačí jen deset minut. „Záleží, jak je choreografie dlouhá. Některou se učíme tři čtvrtě hodiny, jinou umíme za pět až deset minut," tvrdila Vojteková.

Jak dodala, pokud choreografie pasuje do rytmu české písničky, tak tancují i na ni. Své taneční umění pak předvádí na nejrůznějších akcích. Dokonce i na country soutěžích. „Pravidelně se účastníme kvalifikační soutěže Czech Open v Písku i Mistrovství České republiky country tanců," vyjmenovala jedna z členek.

A mezi konkurencí se rozhodně neztratí. „V minulém roce jsme byli na mistrovství nejpočetnějším týmem, a proto jsme byli mimo jiné oceněni jako nejaktivnější tým v České republice," svěřila se s úspěchy Vojteková.

Své příznivce našli i na Břeclavsku. „Hodně lidí navštěvuje například náš country bál nebo akce, které pořádá město Břeclav," pochvalovala si.

Na další vystoupení Country Rebels se přitom mohou lidé těšit už tuto sobotu. Na dvoře sokolovny v Charvátské Nové Vsi se chtějí tanečníci rozloučit s prázdninami. A jak jinak, než netradičně. Tentokrát v mexickém duchu.