Na hudební scéně Břeclavska se jméno kapely Irnis z Valtic poprvé objevilo v roce 2004. Muzikanti z valtické skupiny však mluví o historii nové. Začala se psát teprve od letošního léta.

„V podobném složení a pod názvem Irnis jsme hrávali od našich třinácti let. Po nějaké době jsme se rozloučili a nabírali jsem zkušenosti v jiných projektech," vysvětluje nové datum vzniku jednadvacetiletý frontman a zpěvák valtické kapely Josef Vališ.

Původní trojice muzikantů se rozrostla o další členy. Nyní vystupují v šestičlenné sestavě. „Na bicí hraje Filip Pluháček, baskytaru Jan Seják, na kytaru Roman Hanák a já zpívám. O rap se stará Libor Hudček a vše dotváří DJ Nois," vyjmenovává členy Irnisu Vališ.

Zpívají o pocitech

Mladí muzikanti ve své hudbě spojují několik moderních hudebních stylů. „V naší hudbě se najdou prvky rocku, popu, indie, progressive a new wave. Jednoduše však říkáme že hrajeme rock. Vyjmenovávat všechny žánry by bylo složité," tvrdí jednadvacetiletý vedoucí kapely.

Hudebníci z Irnisu si zakládají především na českých textech a líbivých melodiích. Texty i hudbu skládá především zpěvák.

„Při tvoření nových skladeb mě inspirují různé vlivy. Mým idolem je v současnosti především zpěvák Michal Hrůza. Mám rád i hudbu Davida Kollera. Texty jsou proto v podobném duchu. Hodně v nich nadáváme na společnost. Jsou prostě o pocitech," popisuje skladatel.

Díky tvoření a usilovnému zkoušení se rýsuje dokonce i první album. „Rádi bychom jej vydali příští rok. Tak snad se to povede," věří zpěvák.

Zatím se musí fanoušci spokojit s jejich prvním videoklipem. „Natočili jsme jej k písni Nedívej se zpět," přibližuje.

Nový klip nemohl vzniknout nikde jinde než ve Valticích. „Točil se na valtické Reistně. Přesto, že je to naše vlastní dílo, tak myslím, že se nám povedlo," míní Vališ.

Šestičlenná sestava by se však ráda předvedla i dále za hranicemi břeclavského okresu. „Naším snem je složit nějaký hit a proslavit se tak po České republice. Díky tomu bychom mohli nějakým způsobem reprezentovat jižní Moravu," svěřuje se s plány kapely milovník hudby.

Jak dodává, ke slávě mohou pomoci právě české texty. „Mnohé české kapely zpívají převážně anglicky, tak možná právě náš styl by mohl lidi oslovit," říká Valtičan.

Kromě českých skladeb je snadno zapamatovatelný i název kapely – Irnis. „Vymysleli jsme jej, když nám bylo třináct. Chtěli jsme, aby to bylo originální slovo, které bude označovat jen nás a nic jiného," podotýká.

Nebojí se předvést

Zatím se Irnis představují na koncertech po Břeclavsku. „První koncert v této sestavě jsme odehráli v červnu na Gymplfestu mikulovského gymnázia. A myslím, že měl úspěch. Hodně fanoušků nás znalo ve starém složení, tak se přišlo podívat. Ale našli jsme si i nové příznivce," tvrdí kapelník.

Valtický Irnis však se svým repertoárem útočí výš a nebojí se přihlásit do hudebních soutěží. „Už v listopadu vyrážíme do Prahy na soutěž kapel Rock pro," prozrazuje Vališ.

Už tento víkend si je mohou zájemci poslechnout na dvou akcích. V pátek Irnis vystoupí v Mikulově a v sobotu pak u valtického zámku na nultém ročníku Spielfestu.