Rocková kapela, kde kytary nahradil cimbál. Tak lze stručně a s určitým zjednodušením charakterizovat tříčlennou formaci Medicimbal.

„Tvoří ji výkvět jižní Moravy," směje se Roman Veverka z Velkých Pavlovic, cimbalista, zpěvák a frontman kapely z Břeclavska. Za bicí totiž usedá Valtičan Jan Doležal a na baskytaru hraje Vojtěch Kabelka z Břeclavi.

Trojice muzikantů ve své hudbě obecně spojuje duši lidové písničky s aranžemi inspirovanými moderními žánry. „Vlastním tvůrčím způsobem uchopíme lidovou píseň, které dáme moderní sound. A naopak bereme i písně moderní a těm zase dáme jakoby etnický žánr," popisuje Veverka.

A někde uprostřed podle něj vzniká specifický žánr, který nazvali New Moravian Sound neboli v překladu nový moravský zvuk. „Je to živý organismus. Aby to trochu bavilo, čerpáme z Moravy i ze světa a všechno okořeňujeme svojí vlastní tvorbou," dodává muzikant.

Obsazení v podobě bicí, baskytara a cimbál vévodí zpěv. „To je základní rozestavění. Hrávají tak všechny kapely. Od Beatles, Roling Stones či U2. Je tam rytmika, nějaký harmonický nástroj a zpěv," podotýká frontman.

Kalkul? Ne, vývoj

Originální spojení cimbálu a rockové muziky vznikalo postupně. Plán spojit lidovou hudbu s rockem neexistoval. „Byl to úplně přirozený vývoj. Najednou jsme v lidové písni cítili, že jsou v ní uložené rockové grify. Šlo to nějak samo. Hudba nám dávala a my jsme se posouvali dál," tvrdí Veverka.

Na začátku přitom bylo rozhodnutí spojit se a hrát na různých akcích. „Začínali jsme ve větším počtu než dnes jako klasická cimbálová muzika. Pak přibyly bicí a po personálních změnách jsme nakonec zůstali tři," vypráví cimbalista z Velkých Pavlovic.

Jednotícím prvkem byl přitom vždy cimbál. „Je to nástroj, který umožňuje daleko větší spektrum tónů. Používáme ho ale jiným způsobem než v klasické cimbálce. Dostáváme s ním elektronický efekt. Něco mezi kytarou a pianem," popisuje.

V současné sestavě hrají hudebníci z Medicimbalu rok. A koníček se stal jejich zaměstnáním. „Jsme ve fázi, kdy potřebujeme maximální nasazení, protože hrajeme skoro každý druhý den. A to se s druhým zaměstnáním nedá skloubit," říká zpěvák a cimbalista v jedné osobě.

Jak dodává, na vystoupeních hrají vždy s velkým nasazením. „Na pódiu se snažíme nechat duši. Hrajeme, jako by to byl náš poslední koncert," usmívá se šestatřicetiletý muzikant.

Přestože se mezi posluchači najdou spíše lidé z řad mladší věkové kategorie, Veverka tvrdí, že spojení etna a moderního stylu v jejich podání strhne k poslechu všechny napříč generacemi. „Navíc lidé, kteří mají nyní kolem šedesátky, často poslouchali v mládí to, co dnes hrajeme," konstatuje hudebník.

Právě v těchto dnech dokončují muzikanti z Medicimbalu v pražském nahrávacím studiu své nové cédéčko. „Vyjde na začátku prázdnin," prozrazuje Veverka.