Předchozí díly seriálu Nebezpečné křižovatky najdete ZDE

Na nebezpečné křižovatky navazuje seriál o nebezpečných silničních úsecích. Břeclavský deník jej opět připravuje ve spolupráci s vedoucím břeclavského dopravního inspektorátu Jiřím Machem. Každý týden s jeho pomocí představujeme nebezpečné silniční úseky na Břeclavsku, kde hrozí zvýšené nebezpečí srážky. Zároveň se snažíme poradit, jak se v těchto místech chovat, aby nedocházelo k nehodám, které mohou mít, a často také mívají, vážné následky.V dnešním dílu jsme se zaměřili na problematický úsek silnice druhé třídy číslo 380 spojující Brno a Hodonín u Borkovan.

„Každý rok tady máme řadu vážných nehod. Cesta je místy sice přehledná, ale v kopcích už méně. Loni vyjížděli policisté hned ke třem vážným zraněním,“ popsal zrádnost úseku Jiří Mach.

Hlavní problém: Mnozí řidiči na této silnici často velmi riskují. K nehodám dochází právě v kopci, kde nepřizpůsobují jízdu terénu. Zejména v době snížené viditelnosti, tedy večer, ráno nebo když prší či sněží. Jako velký problém vidí policisté i předjíždění nebo nedání přednosti v jízdě jiným autům. Občas dojde na silnici u Borkovan i ke sražení chodců, kteří jsou špatně vidět nebo jdou po nesprávné straně. Podobně je tomu i u cyklistů, jejichž jízdní kola mají často jen minimální osvětlení nebo dokonce nemají světla vůbec. Při špatné viditelnosti je pak řidič nemusí vůbec zahlédnout.

Počet nehod: V tomto roce se na zrádném úseku silnice podle policie zatím nestala žádná vážnější dopravní nehoda. Loni však došlo hned ke třem, které si vyžádaly těžká zranění. Rok předtím se tady dokonce stal i jeden smrtelný úraz a další těžká zranění. Právě ta většinou u Borkovan převažují nad úmrtími. Policisté každopádně považují kopcovitý úsek silnice za velmi problematický.

Doporučení: Řidiči by měli v kopcovitému úseku u Borkovan zvýšit ostražitost a věnovat více pozornosti řízení. Za snížené viditelnosti mohou najet na nerovnosti nebo přehlédnout špatně osvětlené cyklisty či nevhodně oblečené chodce jdoucí po nesprávné straně. Právě chodci i cyklisté, kteří tudy chodí či jezdí, by měli věnovat výběru oblečení velkou pozornost a nebrat si na sebe nic tmavého, co by splývalo s asfaltem.

Návrhy a opatření: Policisté začali kvůli zvyšujícímu se počtu nehod s těžkými následky jednat i se správci silnice. V dohledné době by tak měly u cesty přibýt nové značky snižující rychlost na sedmdesát kilometrů v hodině. A také značky zakazující předjíždění na vyznačených úsecích, především u výjezdů z vedlejších cest.

Stejně tak dojde k zákazu předjíždění díky vodorovnému značení v úseku borkovanského kopce až téměř ke Kloboukám u Brna. Na dodržování pravidel budou policisté dohlížet při kontrolách. Doufají, že právě zákazy a upozornění na nebezpečí donutí řidiče snížit rychlost nebo alespoň věnovat více pozornosti dění na cestě, po které chodí obyvatelé i turisté a také ji využívají cyklisté na výlety do okolí.

Máte tip na nebezpečný silniční úsek na Břeclavsku? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz
Vážení čtenáři, seriál Nebezpečné úseky silnic najdete také v tištěné podobě každé úterý v Břeclavském deníku Rovnost.