Další díly seriálu Test koupališť naleznete ZDE

Podle zcela jednoduchého popisu se na doporučení ženy uklízející svoji zahrádku ve středu obce Březí vydávám hledat tamější koupaliště. Po deseti minutách, kdy se přede mnou rozevírají tak akorát vlakové koleje, začínám upadat v zoufalství. Nicméně stará zrezivělá cedule s nápisem „Koupák“ mě z něj vysvobodí.

Podle šipky, jež ukazuje směr koupaliště vpravo, se drncám dobré tři minuty po silnici z kostek, abych konečně zastavila na parkovišti. „Parkoviště je obrovské. Snad největší, jaké jsem kdy poblíž koupališť viděla,“ podivuje se Jana Tomková z Rakvic, která do Březí přijela na výlet.

Procházím prostorným areálem na konci obce a zastavuje mě až prodejkyně vstupenek, která si ode mě vyžádá dvacetikorunu. „Cena je hodně nízká. Ale vzhledem k nabídce koupaliště a s ohledem na to, že leží koupaliště v malé obci, si myslím, že je dostatečná,“ porovnává Tomková, která ještě před koupáním míří hledat toalety.

Přidávám se k ní a bláhově doufám, že najdu také převlékárnu. Omyl. Na to, že bych se po koupání osprchovala, si už ani netroufám pomyslet. „Toalety mě svojí čistotou hodně překvapily. Možná je to ale tím, že je tady dnes kvůli chladnému počasí z minulého týdne málo lidí,“ zamyslela se třiadvacetiletá žena, jíž citelně scházelo mýdlo na umytí rukou.

Prázdný bazén

Po strastiplném převlékání v kabince na toaletách, kde jsem před každým odhazováním svršků musela vydechnout, zamířím hledat místo pro ležení. „Místo pro lenošení a oddychování na dece se mi moc líbí. Lidé mohou ležet jak na rovném a udržovaném trávníku dál od bazénu, tak třeba na betonu přímo u něj,“ pochvaluje si Tomková s tím, že pěkný trávník vybízí k tomu, aby na něm jeho návštěvníci strávili celý den.

„Vydržet se tady určitě dá. Lidé se nemusejí jenom koupat. Jsou tady hřiště například pro plážový volejbal, nohejbal nebo fotbálek. Dokonce je tady i prostor, na kterém bych si docela ráda zaházela létajícím talířem frisbee,“ sní mladá žena. Jak doplňuje, v jednom ze tří bazénů jí schází pořádná skluzavka.

„Jedna vypadá dobře, ta je plastová, ale ta druhá je kovová. Té bych moc nevěřila. Vypadá nebezpečně,“ upozorňuje Tomková a míří do chladné a po chlóru zapáchající vody. „Voda je opravdu trošku chladnější, ale to bude asi tím počasím. Zdá se mi čistá. A asi díky tomu, že tady není moc lidí, se v ní dobře plave. Tedy až na to, že na hladině sem tam leží nějaká mrtvá vosa nebo moucha,“ usmívá se návštěvnice koupaliště.

Půlhodina plavání je dostatečný čas na to, abych obklopená hektolitry vody dostala žízeň. Nejbližští bufet je však od bazénu vzdálený dobrých dvě stě metrů. „Občerstvení je doopravdy daleko. Když mají děti chuť na zmrzlinu a jdou si tam pro ni, snadno se rodičům ztratí z dohledu. Hospodu od areálu koupaliště totiž dělí zeď,“ sděluje Tomková při půllitru chlazené desítky z Velkých Popovic svoje obavy.

Z bufetu pádím zase zpátky na koupaliště. Pod mnohými stromy však nikdo z asi dvacítky návštěvníků neleží. Všichni se touží aspoň trošku ohřát na sluníčku. „Březí je malá obec. Takže si myslím, že jestli sem chodí hodně lidí, tak hlavně o víkendu, nebo v odpoledních hodinách,“ snaží se odtušit Rakvičanka, které se červencové odpoledne strávené na koupališti docela líbí.

„Prostředí je doopravdy moc pěkné. Nejspíš taky proto, že koupaliště leží mimo obec, kde je relativní klid. Je starší, takže by si zasloužilo opravu. Ale zase je udržované,“ vyzdvihuje žena.

AKTUÁLNÍ CENÍK

celodenní vstupné:

dospělí – 20 Kč

děti – 10 Kč

cena za auto pro kempování – 60 Kč / den

NAŠE HODNOCENÍ

čistota vody  2
pořádek  1
atrakce  4
úroveň občerstvení  2
sociální zařízení a sprchy  3
další vyžití  2
celkový dojem  3
(známkujeme jako ve škole)