Předchozí díly seriálu Nebezpečné křižovatky najdete ZDE

Pokračujeme dalším dílem seriálu o nebezpečných křižovatkách v regionu. Břeclavský deník jej připravuje ve spolupráci s vedoucím břeclavského dopravního inspektorátu Jiřím Machem. Každý týden s jeho pomocí představujeme nebezpečné silniční úseky na Břeclavsku, kde hrozí zvýšené nebezpečí srážky. Zároveň se snažíme poradit, jak se v těchto místech chovat, aby nedocházelo k nehodám, které mohou mít, a často také mívají, vážné následky.

Máte tip na nebezpečnou křižovatku nebo silnici? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz

Dnes jsme vybrali velmi frekventovanou křižovatku u poštorenského kostela, které se v Břeclavi říká Na Rožku. Je specifická zalomením hlavního silničního tahu. „Když hlavní silnice nevede přímo, ale v křižovatce se lomí ve velkém úhlu, je to vždycky problém. Zejména u řidičů, kteří nejsou znalí místní situace,“ upozorňuje na zrádnost poštorenské křižovatky Jiří Mach.

Hlavní problém: Nehody v křižovatce Na Rožku mívají řadu různých podob, ale příčina je obvykle stejná, a to nedání přednosti. Místa neznalí řidiči jedou často rovně, pozdě zaregistrují zalomení hlavní silnice, a pak nedají přednost zejména autům, která přijíždějí zprava od Charvátské Nové Vsi. Další problém je spojený s chodci přecházejícími přes silnice a také cyklisty, na které si tady musejí dávat motoristé obzvláště pozor. Zejména ti, co přijíždějí z vedlejších ulic. Vzhledem k hustotě provozu je totiž mnohdy výjezd na hlavní silnici komplikovaný. Řidiči jsou nervózní a chodci nebo cyklisté na jejich nepozornost často doplácejí.

Počet nehod: Křižovatka je velmi frekventovaná, proto i nehody jsou zde poměrně časté. Minulý týden sem zrovna záchranné složky vyjížděly kvůli dítěti sraženému na přechodu. V průběhu roku bývá Na Rožku čtyři i pět vážnějších nehod se zraněními. Drobných ťukanců ovšem bývá mnohem více. Dochází zde ke střetům všeho druhu, tedy aut mezi sebou, ale i s cyklisty nebo chodci.

Doporučení: V nebezpečné křižovatce je důležité, aby byli chodci i cyklisté opatrní. A také motoristé. Zejména při přímém přejíždění na ulici Nádražní je lépe raději zastavit, pořádně se rozhlédnout a dát přednost autům přijíždějícím zprava. Motoristé, kteří přijíždějí do města a odbočují doleva, by také měli dávat bedlivý pozor na přecházející chodce, jimž musí dát přednost. Na přechodu jsou ovšem pěší často zakrytí jinými auty, takže nejsou tak zřetelně vidět. S tím je třeba počítat. Nečekanou překážkou může být i autobus, jehož zastávka zasahuje do jízdního pruhu a musí se objíždět. Autobusový záliv zatím není dořešený.

Návrhy a řešení: Na původně navrhovaný kruhový objezd zde podle názoru Jiřího Macha vzhledem k provedeným úpravám vedlejších ploch dojde v dohledné době asi jen těžko. Projekčně to přitom bylo v plánu a podle dopravní policie, která se k tomu záměru vyjadřovala kladně, by to bylo nejlepší řešení. Za současné situace by určitě výrazně pomohla světelná signalizace, která křižovatce chybí, a to jak pro chodce, tak i auta a cyklisty. Křižovatka je na světla připravená, problémem jsou ovšem peníze, kterých Ředitelství silnic a dálnic nemá na rozdávání. Spolupodílet by se mohlo i město. K nižšímu počtu nehod by pomohlo také noční osvětlení zbývajících dvou přechodů pro chodce. I v tomto případě ale záleží na správci komunikace a jeho peněžence. Finančně nejméně náročnou pomocí je obnova vodorovného značení, která by přispěla ke zvýraznění lomení křižovatky.

Vážení čtenáři, seriál Nebezpečné křižovatky najdete také v tištěné podobě každé úterý v Břeclavském deníku Rovnost.