Tentokrát se pozvánka týká koncertu houslového virtuosa a propagátora klasické hudby, Jaroslava Svěceného. Svěcený se Břeclavanům představí v paradoxně netradičním prostředí, v tamním domě kultury. Ten několik let i přes širokou řadu možností spočívající v prostorách a vybavení socialistického kolosu nenabízel kulturní vyžití. Majitelé dominanty městského centra se však nedávno rozhodli k odvážnému tahu a nasadili do programu zvučná jména. Právě Svěcený má dvouměsíční období kulturní snahy uzavírat.

Dramaturgie byla namířena do širokého spektra diváckého vkusu. Lidé si tak mohli vybrat z koncertů Jarka Nohavici, Anety Langerové, Kataríny Knechtové či Evy Pilarové. Před týdnem se v tamním sále pobavily i děti na divadle Michala Nesvadby. Do budoucna mají vlastníci budovy v plánu také lákadla v podobě besed u cimbálu, vystoupení dechových hudeb či již zaběhnutých diskoték pro mladé návštěvníky. V sobotu v šest hodin v podvečer slovo dostane Jaroslav Svěcený, jeho vzácné housle a kytarista Miloslav Klaus jako doprovod.

Vášnivý houslista

Padesátiletý umělec se řadí k nejlepším současným houslistům v naší republice. Jeho slibná sólistická dráha vznikla již na studiích pražské konzervatoře a Akademii múzických umění. Vzdělání Svěcený zakončil mistrovskými kurzy u špičkových světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Na svých turné hrál kromě celé Evropy i ve Spojených státech amerických, Kanadě, Brazílii, Turecku, Izraeli, Egyptě, Libanonu, Jordánsku, Saudské Arábii, Indii či Kubě. V roce 1996 obdržel prestižní cenu Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost.

Svěcený je také známý jako popularizátor klasické hudby a hry na housle. Vystupuje v televizních, rozhlasových a koncertních projektech, které přitahují publikum všech věkových skupin. Nebrání se ani spolupráci s muzikanty ze světa populární hudby.

Za svou kariéru natočil Svěcený přes jednačtyřicet alb, na nichž představuje díla světových a českých autorů převážně klasické hudby. Vášnivého houslistu si však zvou i jako uznávaného znalce historie a stavby houslí. Staré nástroje sám také vystavuje, předvádí a nahrává jejich zvuk v rámci koncertního projektu se souhrnným názvem Violino. V něm představuje mistrovské nástroje významných houslařů sedmnáctého až dvacátého století.

Břeclav tak v sobotu přivítá velké jméno domácí a světové hudby. Přestože klasická hudba přitáhne nepochybně méně návštěvníků než rockový Kabát, je pro pestrost kulturní nabídky potřeba i takových akcí. I Svěcený ukáže majitelům domu kultury, zda bude mít smysl investovat peníze nadále do nevýdělečné oblasti. Nové osazenstvo radnice by na tyto snahy však v budoucnu mohlo slyšet a podobně jako v jiných městech by mohlo vyjít společné podpoře široké kulturní nabídky vstříc.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)