Tentokrát se jedná o pozvánku dvojitou. V Břeclavi totiž v pátek a sobotu večer potěší hudební fanoušky hned dvě kapely zvučných jmen. Přestože se místem konání i stylem od sebe liší, organizátoři počítají s příznivou reakcí diváků.

Páteční koncert se zaměří na fandy psychedelického rocku a zahraniční kapely Legendary Pink Dots. Ta zavítá na turné po Evropě do naší republiky, kde plánuje pouze dvě vystoupení. Po tom čtvrtečním v pražském klubu Jazz Dock na Smíchově se v pátek přesune na jih Moravy právě do břeclavského kina. Předpokládá se tak zvýšený zájem příznivců kapely nejen z jiných měst, ale i ze zahraničí.

Legendary Pink Dots, v překladu Legendární růžové tečky, těží z tradice artrocku sedmdesátých let, který kombinují s elektronikou a experimentálními prvky jiných žánrů. Psychedelickou atmosféru vystoupení umocňuje pěvecký i textový projev zakládajícího člena Edwarda Ka-spela. Spolu s ním přijede i klávesista Phil Knight, kytarista Martin De Kleer a hráč na dechové instrumenty Niels Van Hoorn. Kapela sice vznikla před třiceti lety v Londýně, ale jak už jména muzikantů napovídají, nyní přebývá převážně v Holandsku. Růžové tečky vystoupí v sále břeclavského kina ve dvacet hodin večer.

V sobotu si namísto experimentálního rocku a undergroundového ladění přijdou na své příznivci dnes již tradiční festivalové české kapely Divokej Bill. Ta se předvede v rámci dalšího Rocku v Besedě, který po několik let organizuje břeclavský promotér Petr Brantalík.

Pro mnohé stoupence českého rocku není třeba skupinu představovat. Osmičlenná sestava z Úval u Prahy totiž od roku 1997, kdy začala vystupovat, sklízí popularitu v českých médiích, klubech, prodejnách CD i na festivalech. Osmičku muzikantů tvoří dva kytaristi, baskytarista, houslista, banjista, akordeonista, bubeník a zpěvák. Hudebně vychází kapela z kombinace rocku, popu a folkloru keltského i slovanského.

V starobřeclavské Besedě jako předskokan Divokému Billovi zahraje od 18.30 hodin spřátelená kapela Mother´s Angels. Stejná sestava taky bude během dubna objíždět celou republiku na turné k již pátému albu, jež nese název Mlsná. Divokej Bill se může pochlubit i koncertními společníky jako Čechomor, Tři sestry či anglickými The Levellers.

Málokdy se v Břeclavi sejdou během jednoho víkendu kapely tak zvučných jmen, které si navíc prakticky nemohou konkurovat, poněvadž se od sebe naprosto liší. V kině bych tak očekával spíše pestrou směs vnímavých hudebních fajnšmekrů z různých koutů republiky, na Besedě pak asi půlku Břeclavi. Celorepublikově známé skladby jako Rozárka, Plakala či Malování si totiž s rádiem po ránu zpívají jak puberťáci, tak jejich rodiče. Koncert Divokého Billa tak nabídne zábavu bez ohledu na věk návštěvníka.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)