Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční.

Pozvánka se tentokrát týká koncertu brněnské kapely, jejíž jméno ještě není všeobecně známé, přesto se ale může pochlubit kvalitní hudbou a nemalými profesními úspěchy. Jedná se o skupinu Lesní zvěř, která experimentuje s jazzem a elektronickou hudbou a dnes večer zahraje v břeclavském klubu Piksla.

Skupina s neotřelým názvem vznikla před osmi lety právě v jihomoravské metropoli, kde se sešla skupina mladých muzikantů a intelektuálů. Ty spojoval zájem o soutěže poezie slam poetry a moderní hudbu. Současnému zpěvákovi Miloši Rejskovi, kterého můžete slýchat i v kapele Swordfishtrombones, v té době za mikrofonem sekundoval Ondřej Liška. Ten sice postupem času přešel od zpěvu a rapu k budování politické kariéry, přesto jej můžeme při vzácných příležitostech vidět na pódiu i nyní.

Lesní zvěř koncertuje jako stálé trio. Kromě Miloše Rejska za mikrofonem a mixážní elektronikou, na níž upravuje svůj hlas a zvuk nástrojů, lze na pódiu vidět bubeníka Martina Čecha a klávesistu Jiřího Hradila. Jiří Hradil je známý především jako čtvrtý člen slavných Tatabojs. S nimi pojí Lesní zvěř i stejný producent a záruka kvality na české hudební scéně, Dušan Neuwerth.

Kapela na své koncerty pravidelně zve i trumpetisty Tomáše Pavla nebo Marka Steyera. S odvážným hudebním spojením jazzu a drum´n´bassu s folklorem přišel minulý rok klávesista, když přizval Horňáckou lidovou muziku Petra Mičky. Hudebně vzdálená tělesa však našla společnou řeč a jejich hostování je zaznamenáno i na prvním albu skupiny, které dnes večer v Piksle představí. Kritikou je tato premiérová deska označována jako hudební událost loňského roku.

Tvorba Lesní zvěře je žánrově těžce zařaditelná. Pokud však máte rádi jazz a jste otevření i jeho netradičním polohám, budete příjemně překvapeni. A pokud jste naopak příznivci podmanivých rytmů drum´n´bassu, přesvědčíte se, že tato taneční hudba nespočívá jen v monotónním dunění a sebevědomém výrazu DJe nad vinylovými deskami. Lesní zvěř tak se skromností sobě vlastní spojuje jemné a psychedelické jazzové balady s euforicky tanečními skladbami. A přesto zní jako celek neuvěřitelně kompaktně.

Brněnská skupina měla hrát v Piksle už v prosinci. Kvůli vyloupení zkušebny s nástroji a aparaturou však musela koncert posunout až na tento víkend. Pokud lačníte po kvalitním hudebním zážitku a jste žánrově nesvázaní a otevření, nebojte se dnes vsadit právě na koncert Lesní zvěře. Pokud by vám taneční rytmy učarovaly, nadchne vás i drobná dívka, které bude patřit afterparty. Pouští drum´n´bass z vinylových desek a při tom hraje na housle. Akce začne v osm hodin večer.

PETR VLASÁK
Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy