Na Pohansku se však dnes půjde až na Velkou Moravu. Organizátoři tam slavnostně otevřou nové archeologické expozice a odhalí sochu svatého Rostislava. Významnému moravskému panovníkovi tak vzdá hold za pozvání Cyrilometodějská misie, která byla tak klíčová pro náš jazyk i kulturu. Souběžně však odstartuje i program v podzámčí, kam bude dnes a zítra směřováno hlavní dění.

Kromě jarmarku tam bude dnes od šesti hodin večer k vidění i řada moravských muzikantů. Mezi největší lákadla bude jistě patřit Koňaboj, Robert Křesťan a Druhá tráva či Jožka Černý s cimbálovou muzikou Gracia.

Šermíři v akci

Příznivci komornější hudby si zase přijdou na své v pět odpoledne v kostele svatého Václava, kde zazpívají žáci Základní umělecké školy z Lysé nad Labem. V kostele rovněž zahájí sobotní program, a to dopolední slavnostní mší půl hodiny před jedenáctou. Po ní bude následovat celodenní historický program pod zámkem.

Po úvodním slovu herolda se rozezní dobová hudba, představí se lehká jízda rakouské armády a dělostřelectvo francouzského vojska. Samozřejmě pouze v podání nadšenců, kteří propadli vášni starých kostýmů, zbraní a mravů. Ti také nebudou chybět v tradičním průvodu, jenž vyrazí ve dvě hodiny po obědě od břeclavské vodárny.

Než přehlídka vykročí do města, pronese na počest markrabství pochvalná slova opět znalec erbů a vystoupí Slovácký krúžek Charvatčané. U Památníku Moravy se průvod zastaví kvůli malé ceremonii a poté za doprovodu bubnů a rozvinutých praporů vyrazí ke svému cíli pod zámkem. Tam od půl čtvrté budou vábit hosty bojové ukázky vojáků napoleonských válek i s palnými zbraněmi, souboje kanonýrů, jezdecké představení, šermířské poměřování sil a rekrutování nováčků do armády. Všudypřítomná bude dobová hudba a písně. Po večerní oficiální premiéře dokumentu Moravské letopisy zakončí sobotu nepříliš historický ohňostroj a ohňové představení.

Nakonec odpočinek

Neděle nabídne vyžití zejména odpočinkové. V deset ráno začne v přístavišti nad splavem odložené zahájení plavební sezóny, které bude spojeno s křtem lodí, vyhlídkovými plavbami, autogramiádou Jana Kostrhuna, hudbou cimbálové muziky Kapura a tanci a zpěvy Charvatčánku. Atraktivní budou jistě i pro veřejnost otevřené kostely a církevní stavby ve městě.

Od čtyř odpoledne do devíti do večera bude lákat na prohlídku poštorenský kostel Navštívení Panny Marie a nedaleká multifunkční budova Apoštolské církve, kostel svatého Václava, Bílý kostel Církve adventistů sedmého dne na rohu ulice Jungmannovy a Jiráskovy, evangelický kostel na náměstí Svobody, Cyrilometodějská kaple u nádraží a židovská kaple a hřbitov.

Díky programové pestrosti by si tak měl na své přijít každý. Mě nejvíce zaujalo otevření vyhlídky na břeclavské vodárně. Výhled si sice můžu užít stejně tak na balkóně nedalekého paneláku, vodárna však pro mě má osobní kouzlo. Krom toho, že jsem ji obdivoval při každodenní cestě domů ze základní školy, jsem ji ve skrytu duše i nesnášel kvůli marným pokusům namalovat ji ve výtvarné výchově. Devět let jsem se potil nad křivou a škaredou věží, dnes ji tedy pokořím alespoň výšlapem.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)