Kdo nikdy neochutnal „oskorušovicu“, ten neví, co je to pravá slovácká pálenka. „Nalomené zdraví oskoruša spraví,“ říkají chlapi i baby ze Slovácka. A tak jsem se vydal otestovat tento slogan a vyjel si na Oskorušovou stezku na blízké Slovácko.Oskorušová stezka vede krajinou podhůří Bílých Karpat a lze na ní najít mohutné chráněné stromy oskeruší, výletní areál Salaš Travičná, rozhlednu, Muzeum Oskoruší s prodejnou produktů a tak dále.
Hned na začátek vysvětlení, co je to vlastně ona oskeruše. Jde o mohutný strom jeřábu oskeruše (Sorbus domestica), kterému na Slovácku říkají „oskoruša“ anebo ještě mazlivěji „oškoruša“. Snad by tento vzácný strom vyhynul, kdyby skupinka lidí nezačala bojovat o jeho záchranu. Opadavý listnatý strom dosahuje výšky patnáct až třicet metrů a i tři sta let starý jedinec plodí přes tunu ovoce. A to už je hodně pálenky!
Podle odhadů na území Slovácka a celé Moravy však není více než tisícovka vzrostlých oskeruší. V podhůří Bílých Karpat má tento strom od pradávna široké využití a ne náhodou se tak stal oficiálním „stromem Slovácka“.
Jako v pohádce
Tento cyklistický tip je vyloženě odpočinkový a zvládne jej opravdu každý. Za výchozí místo jsem zvolil Strážnici. Kdo cestuje vlakem, bude ovšem muset vystoupit na zhruba čtyři kilometry vzdálené zastávce u Bzence.
Ze Strážnice se vydáme po Strážnické vinařské stezce (kopíruje cyklostezku číslo 46 s názvem Beskydsko-karpatská magistrála) nejprve na Radějov. Tady opustíme málo frekventovanou silnici a odbočíme doprava již na Oskorušovou stezku. Měsíčním údolím pokračujeme až pod vrchol Osypné hory u samé hranice se Slovenskem. Opuštěnou a hlavně na podzim nádherně probarvenou přírodou projíždíme nejdříve Pustý les a hned nato Veselý les. Veselo ještě bude. Míjíme Kocourkovský kopec, a to už nás přivítá Čertův mlýn. Člověk si tu připadá opravdu jako v pohádce, hlavně když si v místním hostinci dá něco pro zahřátí.
Jen o kousek dál leží vyhledávané rekreační středisko Lučina. Pokračujeme do kopce na Tvarožnou Lhotu a na samém vršku už směrovka navede doleva k Salaši Travičná. Ta vznikala asi dva roky za koordinace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit Bílé Karpaty a ve spolupráci s Mikroregionem Slovácko a obcí Tvarožná Lhota.
Sdružení si vybralo ke svému záměru právě místo, kde již v devatenáctém století stála salaš, než ji ve dvacátém století nahradil jezedácký kravín. Areál byl pro veřejnost otevřen teprve v červnu 2005. Čím je jedinečný? Návštěvník si tu připadá opravdu jako v devatenáctém století.
Ovce, kozy, koně i divoké husy zde chovají stejně jako za našich předků. Naučíte se příst vlnu, péct chleba anebo třeba lézt po stromě. A protože jsme na Oskorušové stezce, ani tady samozřejmě nesmí chybět výrobky z oskoruše. Ochutnejte vynikající oskorušový džem, zavařené plody nebo čaj „Oskorušový sen“. Tož, anebo tu oskorušovicu…
Po svačině s oskorušovým čajem a chlebem s džemem z oskoruší se posilněni vydáme na rozhlednu Travičná, která leží na stejnojmenném vršku přímo nad salaší. Je to vůbec první rozhledna v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Byla otevřena v roce 2002 a ročně ji navštíví až deset tisíc lidí. Železná stavba váží 34 870 kilogramů, její celková výška je 52,6 metru a na ochoz ve výšce 34 metrů vede 177 schodů.
No a teď už nasadit těžký převod a z pořádného kopce sjedeme dolů do Tvarožné Lhoty. Ještě zbývá navštívit místní Muzeum oskoruší s expozicí, ochutnávkou produktů a infocentrem. Je tu i prodejna stromků oskeruší a karpatských bylinných čajů. Z Tvarožné Lhoty do Strážnice už to pak jsou zhruba tři kilometry po silnici.
Léčivé účinky
Čistá pálenka z oskeruší má prý velmi silné a zdraví prospěšné účinky. Již za c.k. Rakouska-Uherska a později za první republiky ji skupovali věhlasní lékaři a konzumovali coby „elixír pro vnitřnosti a zažívání“. Oskorušovica napomáhá předcházet trávicím problémům i odstraňovat je, reguluje a čistí mízní a krevní systém, upravuje nízký tlak… V současnosti je prý vhodná především k prevenci některých civilizačních chorob.
Oskorušobraní 2010
Ve dnech 18. a 19. září proběhne vždy od 10 do 18 hodin v přírodním areálu Salaše Travičná nad Tvarožnou Lhotou již tradiční slavnost Oskorušobraní. Program je věnován oskoruším a dalším vzácným druhům ovoce, jako jsou moruše, dříně, mišpule, řešetláky či břeky. Je připravena výstava vzácných druhů a odrůd ovoce, ochutnávky výrobků z oskeruší i výběrových pálenek oskorušovic, předvedení výrob z oskeruší, poradna, prodej stromků i netradiční soutěže s oskorušemi a hry v přírodě pro malé i velké.
Součástí akce bude i malý jarmark tradičních výrobků (sýry, mošty, medovina, zabijačkové speciality…) a vyjížďky na koních. Novinkou je instalace velkých interaktivních soch zvířat. Akci zpříjemní folkcountry skupina PS band a a nedělní vystoupení hudecké muziky Mirka Minkse.
Praktické informace
Trasa: Celá popsaná trasa měří sotva čtyřicet kilometrů, je to odpočinkový tip s nenáročnou vyjížďkou, kterou zvládnou i rodiny s dětmi.Mapy: Pokud jde o mapy, lze použít Cykloatlas Česko (SHOCart) str. 165. Podrobnější je mapa: Moravské vinařské stezky – „Strážnická“, vydaná firmou Domovina ve spolupráci s SHOCart Zlín. Další informace lze najít na www.straznicko.cz, www.inexsda.cz nebo www.tvarozna-lhota.cz.
PETR HYNEK