Nebýt návštěvy hospody, mohli fanoušci kapely Na2fáze z Hustopečí poslouchat známé české a zahraniční šlágry v podání skupiny Kde nic, tu nic či Vojetá guma.

„Název kapely jsme vymýšleli docela dlouho. Nic jednoduché to nebylo, protože se pořád nějak nedařilo ten správný reprezentativní název vymyslet. Až jednou po zkoušce v hospůdce u piva padlo poprvé: Co takhle Na2Fáze?" vyprávěl kapelník, zpěvák a baskytarista hustopečské formace Roman Záruba přezdívaný Zubr.

Pět muzikantů

Historie kapely Na2fáze se začala psát v létě roku 2006, kdy se tvořila nová sestava již dříve hrající skupiny BezDechu. Po několika příchodech a odchodech muzikantů se počet členů skupiny zastavil na čísle pět.

„Kapelu nyní tvoří zpěvačka Veronika Knoflíčková z Brna, kytarista a zpěvák Václav Lengál a kytarista Honza Tihlařík ze Šitbořic. Klávesy má na starosti Luboš Duchoň a baskytaru já," vyjmenoval.

Repertoár skupiny je velmi široký. Posluchači v něm mohou vybírat mezi různými žánry, od lidových písniček až po moderní hudbu. „Hrajeme například písně od Mistříňanky nebo Moravanky. Moderní hudba pak zahrnuje české, slovenské a zahraniční hity za posledních čtyřicet let," poodhalil Záruba.

V jejich podání mají lidé šanci slyšet Olympic, Lucii, Kabát, Team, No Name, Mňágu a Žďorp, Tichou Dohodu, Pehu, Tinu Turner, Cher, The Corrs či Roxette.

V posledních letech zařadili na seznam skladeb také klasické taneční písně. „Hlavně na plesy. Jive, chacha, tango se staly velmi oblíbenými," pochvaloval si muzikant.

O tom, že by k dechovkám a známým hitům přidali hudebníci z Na2fáze i vlastní tvorbu, zatím nepomýšlí. „Je dost pěkných písniček od českých i zahraničních interpretů," vysvětlil frontman hustopečské skupiny.

Že se „vypůjčené" písničky v jejich podání líbí, svědčí i počet odehraných vystoupení. Od svého vzniku před šesti lety, se hudebníci ze skupiny Na2fáze objevili na téměř dvou stovkách akcí. „Na plesech, letních nocích, hodech a firemních akcích, které se většinou konaly na jižní Moravě," vypočítal baskytarista.

V létě i zimě

Hudební sezónu mají rozdělenou na dvě etapy. „První je plesová a druhá letní," uvedl s tím, že se pětice muzikantů schází dva měsíce před začátkem jedné z nich. „To pak zkoušíme jednou až dvakrát týdně nové písně a obměňujeme celý repertoár," přiblížil Záruba.

Co však ze svého repertoáru pětičlenná formace na akcích nakonec zahraje, záleží především na posluchačích. „Bývá to rozdílné. Pro různé typy akcí, máme uzpůsobeno několik sestav repertoárů. Ale většinou je poptávka po skupině Kabát," usmíval se vedoucí kapely.

Zda patří skladby rockerů ze skupiny Kabát mezi oblíbené i pětici hudebníků, nechtěl Záruba prozradit. „V podstatě je nám to jedno, co hrajeme. Důležité je, když se lidé na akcích baví," poznamenal.