Předchozí díly seriálu Nebezpečné úseky silnic najdete ZDE

Zároveň se snažíme poradit, jak se v těchto místech chovat, aby nedocházelo k nehodám, které mohou mít, a často také mívají, vážné následky.V dnešním dílu jsme se zaměřili na silnici druhé třídy vedoucí z Lednice do Podivína. Řidičům v tomto úseku hrozí nebezpečí na více místech. Riziko nehody číhá u odbočky směrem na Janohrad, stejně tak i o několik desítek metrů dál na mostě přes Dyji a řada velkých neštěstí řidiče potkala v zatáčkách před Podivínem. „V minulosti v tomto úseku došlo i k usmrcení osob, staly se tam nehody s lehkými i těžkými zraněními,“ uvedl Jiří Mach.

Hlavní problém: Hlavní problém na silnici mezi Podivínem a Lednicí spočívá v nedodržování rychlosti. U vedlejší silnice vedoucí směrem k Janohradu je nejvyšší povolená rychlost sedmdesát kilometrů v hodině. Spousta řidičů ji však bezohledně překračuje. Podle vedoucího břeclavského dopravního inspektorátu by měli řidiči věnovat zvýšenou pozornost odbočujícím autům. Je nezbytné dodržovat úměrné bezpečnostní vzdálenosti mezi auty, aby řidič jedoucí vzadu stačil včas snížit rychlost a dobrzdit. Někteří řidiči zbytečně riskují a výsledkem jsou pak auta poničená zadními nárazy. Řidiči rádi sešlapávají plynový pedál víc, než je vhodné i v zatáčkách kousek od Podivína. A to je nebezpečné, zejména za deště či náledí. V tomto úseku se navíc poměrně často pohybují cyklisté a chodci. Nedbají přitom na patřičné osvětlení či reflexní oblečení, což se jim může stát osudným. Mnozí chodci ani nevědí, po které straně silnice se mají pohybovat. Pokud jsou navíc posilnění alkoholem, riziko srážky je o to větší.

Počet nehod: Letos už dopravní policisté vyjížděli ke třem dopravním nehodám k mostu u odbočky k Janohradu. V úseku u Podivína se zatím nic vážného nestalo. Jenže v předchozích letech se právě v zatáčkách stala spousta vážných nehod, některé i se smrtelnými zraněními.

Doporučení: Řidiči aut a motorek by měli dodržovat nejvyšší dovolenou rychlost a brát v potaz i pohyb cyklistů a chodců. Ti by si zase měli uvědomit, že jim na této silnici zvlášť za špatné viditelnosti hrozí riziko srážky s autem. Bez světel či oblečení s reflexními prvky by se neměli vůbec na tuto cestu vydávat.

Návrhy a opatření: Pokud se budou na silnici vedoucí z Lednice do Podivína dál stávat nehody, doporučí dopravní policisté správci vozovky, aby zvýraznil dopravní značení. Po zimě je silnice rozbitá, utrpělo i vodorovné značení. K jeho dalšímu zvýraznění, popřípadě zdvojení, musí vydat patřičné rozhodnutí úřad pověřené obce.

Máte tip na nebezpečný silniční úsek na Břeclavsku? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz
Vážení čtenáři, seriál Nebezpečné úseky silnic najdete také v tištěné podobě každé úterý v Břeclavském deníku Rovnost.