Divadlo v Boleradicích má více než stoletou tradici. První písemné zmínky o něm se objevily už už v roce 1897. I proto se není čemu divit, že se na ni režisérka Alena Chalupová a herečtí bardi, bratři František a Jan Korábovi, rozhodli navázat. V roce 1994 tak vznikl úspěšný Divadelní spolek bratří Mrštíků, který v současnosti čítá na třiašedesát herců a hereček.

„Docela zajímavé je, že jsou v našem souboru zastoupené doslova všechny věkové kategorie. Hrají jak děti, tak i důchodci. Ti nejstarší mají dokonce až pětasedmdesát let,” překvapuje jednatel spolku Jiří Janda, podle něhož je právě toto jedna z výjimečností úspěšného divadelního souboru.

„Tou další je nejspíše také to, že se jako jeden z mála ochotnických souborů v republice můžeme pochlubit vlastní budovou divadla,” myslí si Janda, který však nezapomíná, že nebýt podpory kraje a obce, patrně by se souboru tak dobře nedařilo.

„Uživit se divadlem bez dotací a sponzorů v současnosti zkrátka nejde. Kraj a Boleradice nám hodně pomáhají, za což jsme vděční. Avšak mít peníze a nemít podporu diváků, neuspěli bychom. Jsme rádi za ty, kteří jsou nám věrní, protože bez nich bychom existovat nemohli,” je si vědomý jednatel ochotnického spolku.

Po celé republice

Stejně jako ostatní spolky, má také ten boleradický celou řadu vynikajících konkurentů. „Vypíchnout, kdo je tím největším, však nelze. Není to tak jednoduché. Jezdíme hrát po celé republice, setkáváme se s výbornými soubory,” říká Janda.

Když už je řeč o úspěších, naváže jednatel právě na republiková vystoupení spolku bratří Mrštíků. „Vážíme si toho, že se nám podařilo úspěšně probojovat začátkem devadesátých let přes Národní přehlídku vesnických divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou až do Jiráskova Hronova s představením Rok na vsi. Ale cenné je hlavně to, že hrajeme pro lidi, kteří na naše vystoupení chodí a vracejí se k nám,” usmívá se Janda.

Jak dodává, diář má soubor čítající třiašedesát členů doslova nabitý. „Naše nejbližší vystoupení bude šestého listopadu v Hustopečích, kde hrajeme dvacátou reprízu Maryše. S Robinem Zbojníkem zase pojedeme do Kroměříže. Představíme se ale i na domácí půdě v Boleradicích. Tam hrajeme Maryšu devatenáctého, šestadvacátého sedmadvacátého listopadu. Připravujeme navíc obnovenou premiéru Noci pastýřů pojednávající o životě Jakuba Jana Ryby. V repertoáru jsme ji měli v roce 2007. Bude to už tak trošku vánočně laděné,“ vypočítává s úsměvem jednatel.

Plány do budoucna

Divadelní spolek, který se na zkoušky schází vždy před každým představením, už spřádá i plány do budoucna.

„Nerad bych však prozrazoval, co budeme hrát. Každopádně počítáme s Maryšou, na kterou máme vždycky v divadle obsazeno. Stejně tak i s Robinem Zbojníkem. Ale co nás čeká v příští sezoně, to teprve uvidíme,” naznačuje tajemně Janda s tím, že doménou divadelního spolku jsou především klasická představení, na nichž vystupuje až třicítka herců.

Máte-li tip na zajímavou taneční skupinu, hudební kapelu nebo divadelní soubor z Břeclavska, posílejte jej na e-mailovou adresu redakce.breclavsky@denik.cz.