Předchozí díly seriálu Nebezpečné křižovatky najdete ZDE

Pokračujeme dalším dílem seriálu o nebezpečných křižovatkách v regionu. Břeclavský deník jej připravuje ve spolupráci s vedoucím břeclavského dopravního inspektorátu Jiřím Machem. Každý týden s jeho pomocí představujeme nebezpečné silniční úseky na Břeclavsku, kde hrozí zvýšené nebezpečí srážky. Zároveň se snažíme poradit, jak se v těchto místech chovat, aby nedocházelo k nehodám, které mohou mít, a často také mívají, vážné následky.Dnes jsme vybrali křižovatku mezi Velkými Pavlovicemi a Starovičkami na silnici II/425, kde řidiči odbočují na silnici II/421 směrem k Zaječí.

„V tomto úseku se v minulosti stalo několik vážných dopravních nehod, některé i se smrtelnými následky. Někteří řidiči v místě nerespektují dopravní značení a ti, kteří odbočují na hlavní silnici, zase špatně vyhodnotí stav,“ vysvětlil vedoucí dopravního inspektorátu břeclavské policie Jiří Mach.

Hlavní problém: Mnozí řidiči, kteří projíždějí křižovatkou po hlavní silnici, se neřídí dopravními značkami. Rychlost je v tomto úseku snížená na sedmdesát kilometrů v hodině a v místě navíc platí zákaz předjíždění. Ten někteří motoristé porušují a pak dochází ke střetům s auty, která odbočují směrem na Zaječí. Další problém mají řidiči vyjíždějící z vedlejší silnice na hlavní. Špatně vyhodnotí situaci, vjedou do křižovatky a tam se střetnou s rychle jedoucími auty, zejména ze směru od Staroviček. Hlavní silnice je totiž mírně stočená, takže řidiči nemají při vyjíždění z vedlejší silnice takový přehled.

Počet nehod: Na křižovatce se každoročně stanou zhruba tři nehody. Některé střety si v minulosti vyžádaly i vážná zranění nebo dokonce smrtelné následky. Policisté tady ale pravidelně vyšetřují i nehody s lehčími zraněními.

Doporučení: Řidiči by měli zejména dodržovat nejvyšší dovolenou rychlost, tedy sedmdesát kilometrů v hodině. Dále by měli správně vyhodnotit situaci při vjíždění do křižovatky. V neposlední řadě motoristé nesmějí v úseku předjíždět, na což ostatně upozorňují v obou směrech dopravní značky.

Návrhy a opatření: Stav silnice v úseku křižovatky není příliš dobrý. Jedná se o starou panelovou silnici. Podle vedoucího břeclavského dopravního inspektorátu Jiřího Macha i kvůli tomu rychle mizí vodorovné dopravní značení. Zlepšení se očekává po plánované rekonstrukci silnice. Pokud by u křižovatky přibylo dopravních nehod, hodlají policisté navrhnout zdvojení vodorovného značení, případně také zviditelnění dopravních značek reflexními barvami.

Máte tip na nebezpečnou křižovatku nebo silnici? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz
Vážení čtenáři, seriál Nebezpečné křižovatky najdete také v tištěné podobě každé úterý v Břeclavském deníku Rovnost.