Naposledy v pondělí na pěší zóně v Břeclavi při vánočních slavnostech.

„Jsou u nás bývalí členové z různých souborů, jako je například Podlužan, Pálava nebo Břeclavan,” říká umělecký vedoucí Jaroslav Švach.

Parta folklorních nadšenců zpočátku měla v názvu právě Břeclavan, kterým doplnila Old Stars. Jenže.

„Žili jsme v domnění, že to zvedne popularitu souboru a budeme s mladými členy Břeclavanu spolupracovat. Opak byl pravdou. Mladí nás brali spíše jako konkurenci, argumentovali tím, že si nás lidi pletou a my jim kazíme úroveň a podobně. Tak jsme z Břeclavanu udělali Břeclav, tedy Old Stars Břeclav a hrajeme si pouze na svém písečku,” uvádí Švach.

Také pro mladé

Věc pokládá za minulost. Přesto jej tehdejší rozchod mrzí. „Většinu mladých jsem totiž dříve umělecky vedl,” tvrdí dlouholetý folklorista.

V současné době se tanečníci Old Stars Břeclav schází dvakrát týdně, zpěvačky jednou. Za dobu své existence spolupracoval soubor s několika cimbálkami. Momentálně je to Starobřeclavská cimbálová muzika.

Ačkoliv slova Old Stars naznačuje, že v souboru mají místo jen starší lidé, možnost ukázat se má každý. Bez rozdílu věku či pohlaví. „Průměrný věk se těžko odhaduje, ale může být někde kolem pětapadesáti let. Nejstarším tanečníkem je pětašedesátiletý František Hačunda. Neodmítáme ani zájemce, kterým je třeba pětadvacet a věkový průměr nám snižují,” říká Švach s úsměvem.

Soubor má nyní osm tanečních párů a deset žen v pěveckém šiku. Repertoár je bohatý na tance z Moravy a Slovenska a písně z Podluží. Sestava, která vše prezentuje, se však mění. Noví členové nahrazují ty, již odchází kvůli zdravotním potížím nebo povinnostem na jiných místech.

Old Stars vystupují zejména na jižní Moravě, ale zavítali také do ostatních krajů České republiky a zahraničí.

„Byli jsme například na folklorním festivalu v Klatovech. Nikam se necpeme ani se nikde zbytečně neprezentujeme. Pozvánek nám ovšem stále více,” libuje si Švach.

Dobrá parta

Kromě klasického vystupování se soubor zaměřuje rovněž na pořádání různých festivalů, fašanků, vánočních pořadů nebo besed u cimbálu. „Máme dobrou partu lidí. Společně dokážeme zajít na pivo nebo vyjet za hranice. Blízké vztahy dělají hodně, člověk potřebuje sdílet společné zážitky,” je přesvědčený umělecký vedoucí.

Na Old Stars Břeclav lze narazit na internetu díky webovým stránkám, a dokonce i na sociální síti Facebook. Videa z jednotlivých akcí si folklorní nadšenci navíc prohlíží na stránkách Youtube.com. Největší zájem měli o záznam oslav desetiletého výročí vzniku.

„Většinu našich členů jsem znal už z minulosti. Jedno jsme ale po skončení aktivní činnosti v souborech, měli společné. Stýskalo se nám po souborovém životě, po vystoupeních a po dobré partě, která vždy v souborech byla,” dodává Švach.