Další díly seriálu
Rozhovory se starosty najdete

ZDE

Jakou změnu přinášíte?
Chceme více podpořit školu i školku a postarat se o to, aby se v Moravském Žižkově měli důvod usazovat mladí lidé, kterých ubývá. Je toho ale víc. Například bychom byli rádi, aby se u nás rozvinul turismus. Obec patří k nejmladším v okrese, nemáme žádnou extra významnou historii. Přesto se budeme snažit více prosadit cykloturistiku. Naopak nelíbí se nám budování solárních elektráren v obci a okolí. To byl také jeden z důležitých impulsů, kvůli kterému naše iniciativa vlastně vznikla a proč jsme šli do voleb.

To je fotovoltaických panelů v Moravském Žižkově tolik?
Ano, už existují tři sluneční elektrárny, i když jedna je zatím nedostavěná. Ta největší, desetihektarová. S ní už asi nic nenaděláme, smlouva je podepsaná. Nechceme ale, aby tady vyrostly ještě nějaké další, i když je pravdou, že současná legislativa tomu už moc nenahrává. Nejsme zastánci toho, aby se na úrodné půdě budovaly elektrárny.

Jaké jsou vaše priority?
Hlavní priorita je, jak už jsem naznačil, udržet školu v takové podobě, v jaké nyní funguje. A vytvořit podmínky pro to, aby se do obce stěhovali mladí lidé a dobře se jim tady žilo. I proto budeme pokračovat v projektu nové ulice Járek 2, na podzim chceme začít budovat infrastrukturu a příští rok na jaře už by se snad mohlo začít s prodejem pozemků. Rádi bychom také zlepšili stav chodníků, ale to je otázka peněz. Budeme je muset obnovovat postupně, rozdělit si to do více etap. Mimo jiné i proto, že jsme zjistili majetkové nesrovnalosti s krajským úřadem, na kterých nyní pracujeme. Ze všeho nejdůležitější je však zajistit bezproblémový chod obce.

V zastupitelstvu držíte sedm křesel z patnácti. Jaké máte spojence?
Na to je těžké odpovědět. Před volbou starosty jsme vyjednávali se všemi stranami jednotlivě, jak s KDU-ČSL, tak s KSČM. Nechtěli jsme to někam za každou cenu tlačit. Chtěli jsme fungující koalici, a nezáleželo ani tak na tom, s kým. Ale nakonec bylo vše jinak. Při volbě starosty mě zřejmě podpořil jediný komunistický zastupitel. Ale volba byla tajná, takže to nevím jistě.

To znamená, že žádná koalice není a podporu hledáte u každého hlasování zvlášť?
Tak bych to neviděl. Není to tak, že by každý neustále stál za svojí stranou, na malých obcích se na takovou politiku nehraje. Politický boj se odehrává v podstatě jen před volbami. Teď mají všichni zájem na tom, aby obec fungovala co nejlépe. V radě sedí i po jednom zástupci za ODS a KDU-ČSL a řekl bych, že v podstatných otázkách si rozumíme. Ještě se nestalo, abychom se na něčem zásadním neshodli, vždy se najde nějaké pro všechny přijatelné řešení. Alespoň prozatím.

Kdo je Josef Osička

* narodil se 5. března 1975 ve Valticích, v Moravském Žižkově žije odmala

* je ženatý a má dvě děti

*  po základní škole absolvoval zemědělské učiliště v Lednici, poté si na zemědělské střední škole v Bystřici nad Pernštejnem udělal maturitu v oboru mechanizace rostlinné výroby

* profesní dráhu začínal v zemědělském družstvu v Moravském Žižkově, pak chvíli podnikal, působil v Borsu Břeclav jako řidič autobusu a později referent osobní dopravy, před nástupem na radnici pracoval v soukromé firmě v oboru recyklace odpadů

* ve volném čase rád jezdí na motorce a hraje na kytaru

CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ BŘECLAVSKÉHO DENÍKU ROVNOST