Kdo by chtěl spočítat její věk na prstech, musel by použít obě ruce. A ještě by jeden rok scházel. Historie dechové hudby Pivoňka z Hlohovce se totiž začala psát v roce 2001.

„Letos tomu je už jedenáct let, co spolu hrajeme," potvrdil kapelník Pivoňky Vít Baránek.

Obsazení dechové kapely se přitom za dobu její existence příliš nezměnilo. „Zůstává relativně stálé. Jedenáct muzikantů a dva zpěváci," poznamenal kapelník.

Mix členů i hudby

Přestože místem vzniku kapely je Hlohovec, všichni členové v obci nebydlí. „Jsme namíchaní. Převažují však Hlohovčané a také Charvatčané. Naše zpěvačka i zpěvák jsou ale ze Staré Břeclavi," vyjmenoval Hlohovčan.

Žádný z hudebníků přitom ještě nepřekročil věkovou hranici čtyřiceti let. „Jsme poměrně mladou dechovkou. Nejstaršímu členovi je pětatřicet let. To jsem já. Ostatní jsou ode mě o pět maximálně sedm let mladší," usmíval se.

Třináctka muzikantů vystupuje především na hodových a plesových zábavách. Návštěvníkům akcí nabízejí k tanci i poslechu převážně skladby z regionu Podluží.

„Co se týče hodů tak hrajeme spíše tradiční podlužácké písně. Na plesech si ale lidé žádají víc," podotkl Baránek.

Proto do svého repertoáru zařazují skladby napříč žánry. Nechybí například waltz, tango, ale třeba i disko.

„Jsou to aranže od hudebních skladatelů, jako například Procházky či Gurského, kteří se zaměřují na úpravy písní od Beatles nebo i disko skladeb," přiblížil hudební seznam pětatřicetile­tý muž.

Na zkoušky se členové Pivoňky scházejí nepravidelně. Setkávají se především kvůli nastudování nových skladeb. „Čím více ale spolu hrajme, tak je pro nás snadnější se novou píseň naučit," pochvaloval si vedoucí dechovky.

Podle něj jim při zapamatování skladeb pomáhá právě vystupování na hodech a plesech. „Když je hodová a plesová sezóna, hrajeme téměř každý týden. To už jsme sehrání," pokračoval muž.

Různé publikum

Větší důraz na zkoušení však členové hlohovecké dechovky kladou před vystoupením na nějaké větší akci. „Především na takové, kde hraje více kapel. To je pak něco úplně jiného. Chceme, aby to bylo precizní," řekl.

Na soutěže však Pivoňka nepomýšlí. „Nejsme soutěživá muzika. Jsme rádi, když jsou lidé s naší hudbou spokojení," odůvodnil Baránek.

Jak dodal, na zábavách nejen na Břeclavsku se setkají s různým publikem. „Tam, kde se hody zase obnovují a pořádají se krátce, například v příhraničí, jsou lidé bezprostřednější a je jim dechová hudba vzácnější. Jinde na Podluží, kde už jsou hody tradiční a zavedené, tak jsou někdy posluchači upjatí," svěřil se muzikant.

Na potlesk dalšího obecenstva si však hudebníci z Pivoňky nějakou chvíli počkají. Letošní sezónu už mají za sebou. „Zakončíme ji na dvou svatbách. Žení se jeden z našich členů a po něm kamarád. A pak už nás čekají plesy," uzavřel kapelník.