I v břeclavském okrese patří první měsíc nového roku k obdobím skoupým na kulturní nabídku. Důvodem jsou především silně vyčerpané finanční zdroje lidí po vánočních nákupech a silvestrovských oslavách. Není se tak čemu divit, když organizátoři kulturních a společenských akcí raději tráví lednové víkendy spíše regenerací po vytíženém prosinci a vyrazit ven se tak dá především v plesovém obleku či šatech.

Nabídka tanečních a reprezentačních plesů je v prvních měsících roku doslova nabitá, čehož je tento víkend jasným důkazem. Konkurenceschopnost jednotlivých plesů, které nejčastěji pořádají obecní a městští zastupitelé či zájmové spolky, však dává vzniknout bohaté nabídce společenské zábavy či tanečního vyžití. Tentokrát se tedy pozvánka bude týkat plesů, které můžete na Břeclavsku zítra večer navštívit.

V Břeclavi se můžete v obleku či plesových šatech vydat do sálu Na Obecní za příznivci myslivosti nebo do kulturního domu v Poštorné, kde se bude na Slováckém plese bavit tamní Slovácký krúžek. Myslivecké sdružení pořádá svůj bál i ve Velkých Pavlovicích v sále místní sokolovny, kde po dvacáté hodině večerní zahájí akci trubači brněnské Mendelovy univerzity. K tanci a poslechu tam zahraje Túfaranka. Příznivci kamizolky a lovu lesní zvěře si mohou zatančit také v Drnholci na kapelu Stouni.

Na plesy však není povolen vstup pouze v obleku a společenských šatech, na některé vás pustí i v kroji. Na tradiční krojový ples můžete vyrazit například za lanžhotskou chasou a dechovou hudbou Legrúti do sálu tamní restaurace Podlužan, za dechovou hudbou Sokolka do sokolovny v Kobylí, za dechovou hudbou Večerka do kulturního domu v Hlohovci anebo za dechovou hudbou Hornobojani do sálu kulturního domu v Týnci. Návštěvníci Kobylí a Týnce se také mohou těšit na Moravskou besedu.

S netradičním spojením přichází fotbalisté z Bořetic. V deset hodin dopoledne totiž zahájí plesovou sobotu porážkou čtyř čuníků před kulturním domem, přičemž budou vepřové produkty prodávat. A večerní ples, na němž zabijačkové pochoutky nebudou chybět, by měl podle slov pořadatelů být štědrý pro každého. Tombola plesu v Bořeticích je prý totiž tak veliká, že v ní musí vyhrát úplně každý.

Ať už tedy vyrazíte na ples prověřený letitou zkušeností, nebo se vrhnete vstříc novým zážitkům na ples zatím nenavštívený, užijte si společenskou atmosféru, tanec a klidně i zabíjačkové pochoutky. Cestou domů na hladkých podrážkách a špičatých podpatcích si však dávejte pozor, klouže to.

PETR VLASÁK