Předchozí díly seriálu Nebezpečné křižovatky ZDE

Pokračujeme v seriálu o nebezpečných křižovatkách. Břeclavský deník jej připravuje ve spolupráci s vedoucím břeclavského dopravního inspektorátu Jiřím Machem. Každý týden s jeho pomocí představujeme nebezpečné silniční úseky na Břeclavsku. Zároveň se snažíme poradit, jak se v těchto místech chovat, aby nedocházelo k nehodám, které mohou mít vážné následky

Křižovatka, kterou jsme dnes vybrali, je na kraji Mikulova. Kříží se na ní silnice první třídy ze směru od Sedlece s rychlostní silnicí R52, která vede k hranicím s Rakouskem.

„Řidiči by se před najížděním do křižovatky měli řídit dopravním značením. Nezastavení na stopce či špatné vyhodnocení situace může vést k těžké nehodě, jakých se v tomto místě stalo v minulosti několik,“ říká Jiří Mach.

Hlavní problém: Někteří řidiči, kteří přijíždějí do křižovatky, nedodržují dopravní značení. V místě je snížená rychlost jízdy, to proto, aby stačili vyhodnotit situaci na křižovatce. Pokud se chtějí napojit na rychlostní silnici, tak musejí dát přednost řidičům, kteří jedou po hlavní silnici. Řidiči, kteří chtějí přejet na druhou stranu a zařadit se do jízdního pruhu, nebo přejet na benzinku naproti, musejí zastavit na stopce. Někteří z nich ale porušují rychlost jízdy, nevyhodnotí situaci správně třeba proto, že zkrátka křižovatku neznají. Nerespektují zejména značku stůj, dej přednost v jízdě.

Řidiči bez toho, aby se pořádně rozhlédli do obou stran, odhadli rychlost projíždějících aut, najedou do křižovatky, kde tím pádem hazardují s životem.
Co se týče odbočení vpravo, v tom na křižovatce není takový problém díky připojovacímu pruhu. Řidič tam tedy má více času na to, aby zkontroloval, zda zezadu nepřijíždí nějaké auto.

Počet nehod: Na křižovatce dochází k bočním střetům jak zleva, tak i zprava. Nedochází sice k nehodám se smrtelnými následky, nicméně jedná se zpravidla o srážky s vážnými zraněními. V roce 2008 se na křižovatce staly tři vážné nehody, letos jedna. V jednom případě se střetl kamion s osobákem a ten skončil mimo silnici. Nehoda málem dopadla tragicky. Nejde jen o zranění, ale také o zkomplikování provozu, zatarasení silnice, po které míří denně tisíce aut z Rakouska do České republiky a obráceně.

Křižovatka je na kraji Mikulova. Kříží se na ní silnice první třídy ze směru od Sedlece s rychlostní silnicí R52, která vede k hranicím s Rakouskem.

Doporučení: Řidiči by měli hlavně respektovat sníženou rychlost. Dopravní značení je v místě kvůli jejich bezpečnosti. Ne všichni ale tohle místo znají. Měli by tedy respektovat značku stůj, dej přednost v jízdě, která je tam proto, aby zastavili a řádně se rozhlédli. Někteří řidiči to z nějakých důvodů nerespektují, čímž zcela zbytečně riskují. Ti, kteří zastaví a situaci řádně vyhodnotí, tyto problémy nemají. Příjezd aut z levé strany od hranic s Rakouskem je rychlejší. Auta, která projíždějí Mikulovem, v tomto místě jedou i rychleji, než jim zákon povoluje.

Návrhy a řešení: Dopravní policisté nechali před křižovatkou snížit rychlost z šedesáti na padesát kilometrů v hodině. Dalším plánovaným opatřením je zvýraznění stopky reflexními pruhy.

Máte tip na nebezpečnou křižovatku nebo silnici? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz