Komu se nechce páteční a sobotní večer strávit u televizní či počítačové obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a navíc se cítí kulturně nenasycený, tomu je určena tato rubrika. Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční.

Tentokrát se pozvánka týká filmové putovní přehlídky po vybraných kinech. Na našem okresu se Projektu 100 účastní hustopečský filmový klub. Ten v neděli od půl sedmé večer promítne americký film Hala Ashbyho Harold a Maude z roku 1971.

Projekt 100 je putovní přehlídka historicky či umělecky významných snímků, kterou již šestnáct let pořádá Asociace českých filmových klubů. Ta domácí filmové kluby sdružuj a pomáhá jim zejména s distribucí snímků, pro které je společná divácká náročnost, vysoká umělecká kvalita či úspěchy a ocenění na festivalech.

Přehlídku filmových milníků založil Jiří Králík, který donedávna vedl i značně oblíbenou Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.
Na postu uměleckého ředitele jej před dvěma lety vystřídal mladý nástupce Pavel Bednařík. Projekt ožil mladou krví, ale ideu rozvíjení filmové vzdělanosti mezi širokou veřejností, středoškolskou mládeží a filmovými fanoušky si zachoval.

Tradičně se Projekt 100 váže k období mezi lednem a květnem. Letos po několika ročnících chybí na programu břeclavského kina, na tom hustopečském však figuruje nadále.

Aktuální ročník přehlídky sjednocuje téma dramatických snímků, které odkazují k temné atmosféře amerických filmů padesátých let. Přesto můžeme v dané nabídce objevit třeba i černé komedie.

Mezi ně patří i nedělní film oslavující život a jeho svobodu. Děj se odvíjí od kontroverzního přátelství dvacetiletého Harolda, který se k smrti nudí neomezenými finančními možnostmi a osmdesátileté Maude, jež si naopak ve stáří užívá každý den s neuvěřitelnou volností a radostí. Ačkoliv se film zaobírá vážnými tématy, jeho závěrečné optimistické a lidsky čisté vyznění divákovi dodá chuť do života.

V Hustopečích se tak brzy přehlídka přehoupne do své druhé poloviny. Dosud mohli diváci zhlédnout komedii s Woody Allenem, drama o dospívání či severskou gangsterku.

V průběhu března se ale mohou těšit na Jakubiskovy Vtáčky, siroty a blázny a stylového Muže z Londýna režiséra Bély Tarra.
V dubnu tamní kino promítne americkou klasiku Hluboký spánek s Humphrey Bogartem, přehlídku pak zakončí německá novinka Bílá stuha.

Projekt 100 pro mne každoročně vyniká dvěma zásadními klady. Díky kvalitnímu výběru filmů si divák najde v místním kině cestu k snímkům, na které by musel jezdit na festivaly nebo čekat na jejich televizní uvedení.

Zážitkem je ale i promítání filmových perel na velké plátno. Nezbývá mi tak již nic jiného, než doporučit návštěvu zmíněných snímků a popřát silný filmový prožitek.

PETR VLASÁK( Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)