Každou sobotu v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční. Tentokrát se pozvánka týká čtvrtého ročníku Lodnického fašanku, který propukne v sobotu v Lednici.

Sníh a mráz lidem už celý měsíc nechtějí dát vydechnout, pro fašank ale bílá peřina a pára od úst znamená typické prostředí. Fašank se totiž pojí s rozvernou a nevázanou atmosférou, která je provoněná koblihami, slaninou a pálenkou, doslova nutnou pro zahřátí při celodenním obcházení obce v mrazivém vzduchu. Bujarými fašankovými oslavami se lidé tradičně loučí se zimním obdobím.

Fašank, jindy označovaný jako masopust, pochází z předkřesťanského kultu zimního slunovratu. Přesněji začíná masopustní období na svátek Tří králů a končí Popeleční středou v březnu, která zahajuje půst. Tradice pochází z Německa, kde patří mezi největší události roku, a v Česku má podobu obcházení domů a pohošťování masek jídlem, pitím i penězi.

Za Lodnickým fašankem stojí řada organizátorů. Kromě obecního úřadu Lednice je to tamní Hippoclub, lodní doprava 1. Plavební, místní organizace KDU – ČSL a mladé občanské sdružení s mírně recesistickým názvem Okrašlovací spolek Lednice. Spolu letos organizují již čtvrtý ročník oblíbené akce.

Na sobotní poledne je vyhlášen sraz maškar na přístavišti lodní společnosti v zámeckém parku. Každý dospělý účastník v masce obdrží na přístavišti svařené víno a grilované cigáro zdarma, každé dítě v masce zase sladké překvapení. O zahájení akce se postarají Old Stars Břeclavan se svými
fašankovými tanci, k němuž jim bude vyhrávat Starobřeclavská cimbálka. V jednu hodinu odpoledne vyrazí maškarní průvod obcí.

Průvod maškar má naplánované zastávky, kde budou k vidění ukázky fašankových tanců a obyčejů. Možnost zhlédnout je bude u zámku, před radnicí, v lázních, v hostinci U Korunky, ve sklepě U Čapků, u Restaurace Onyx a v Hippoclubu. V restauraci Hippoclubu bude také od sedmnácti hodin zábava se Starobřeclavskou cimbálkou. Na sedmou hodinu večerní naplánovali organizátoři tradiční pochovávání basy.

Abych se přiznal, fašanku jsem se nikdy neúčastnil. Možná proto, že jsou tyto oslavy úzce spojeny s folklorními tradicemi a soubory, na které nemám silné vazby. Průvody v barevných maskách připomínající strašidla z předminulého století na mě ale působily vždy zábavně. Tento rok si tak fašank nenechám ujít a vychutnám si jej i v tradičním mrazu.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)