Předchozí díly seriálu Nebezpečné křižovatky najdete ZDE

Pokračujeme dalším dílem seriálu o nebezpečných křižovatkách v regionu. Břeclavský deník jej připravuje ve spolupráci s vedoucím břeclavského dopravního inspektorátu Jiřím Machem. Každý týden s jeho pomocí představujeme nebezpečné silniční úseky na Břeclavsku, kde hrozí zvýšené nebezpečí srážky. Zároveň se snažíme poradit, jak se v těchto místech chovat, aby nedocházelo k nehodám, které mohou mít, a často také mívají, vážné následky.

Máte tip na nebezpečnou křižovatku nebo silnici? Pište na redakce.breclavsky@denik.cz

Dnes jsme vybrali křižovatku u Bavor. „Problém je tam zejména s chodci, kteří přecházejí přes hlavní komunikaci. Na křižovatce je v noci špatná viditelnost,“ vysvětlil vedoucí dopravního inspektorátu břeclavské policie Jiří Mach.

Hlavní problém: Křižovatka je nebezpečná, co se týče osvětlení. Zejména v noční době je tam špatná viditelnost, proto je v místě rychlost snížená na osmdesát kilometrů v hodině. Přesto za deště nebo tmy je tento úsek nebezpečný. Nehody, které se v místě stávají, má na svědomí zejména alkohol. Po silnici totiž v noci, zejména v letních měsících, míří například z různých zábav notně posilnění lidé. V nočních hodinách nebo nad ránem chodci přechází po silnici a řidič nemusí včas sešlápnout brzdový pedál.

Počet nehod: Na křižovatce u Bavor se v minulosti staly smrtelné nehody. Za posledních pět let tam zemřeli dva chodci. Další zraněné mělo na svědomí nedání přednosti v jízdě.

Doporučení: Řidiči by měli zejména v noci dodržet předepsanou rychlost. Křižovatka je v mírném oblouku a úsek se jeví jako přehledný. Zdání však klame. Rychlost je zejména v noci lepší snížit i na méně než osmdesát kilometrů v hodině. Chodec nebo cyklista je ve tmě snadno přehlédnutelný. Někteří cyklisté se totiž ani neobtěžují použít v noci světla. Řidiči, kteří odbočují z vedlejší silnice na hlavní, by se měli před vjezdem do křižovatky pořádně rozhlédnout.

Návrhy a řešení: Z pohledu policie je potřeba křižovatku dostatečně osvětlit. Šéf břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach věří, že se situace vyřeší plánovaným rozšířením silnice R52. Pokud do té doby bude na křižovatce u Bavor ve větší míře docházet k dopravním nehodám, chtějí dopravní policisté zvýraznit značky omezující rychlost reflexivním podkladem.

Vážení čtenáři, seriál Nebezpečné křižovatky najdete také v tištěné podobě každé úterý v Břeclavském deníku Rovnost.