Svou hudbou přenáší posluchače téměř o století zpět. Do časů prvorepublikových kaváren, kabaretů a prvních zvukových filmů.

„V únoru už to budou tři roky, kdy jsme se dali dohromady,“ vzpomíná kapelník, zpěvák a houslista Jaroslav Martinek.

Tehdy vystupovali ještě pod názvem Lednická kapela. „Paradoxně jsem byl z Lednice jen já,“ směje se kapelník.

Parta kamarádů se nejdříve rozhodla hrát hudbu napříč žánry. „Kromě swingové hudby jsme hrávali i lidové písničky nebo country,“ vypráví.

Postupně však převážila hudba třicátých a čtyřicátých let minulého století. „První impuls přišel od mého strýce, který má v Lokti u Karlových Varů swingovou kapelu. Vycházeli jsme z jejich repertoáru,“ přibližuje Martinek.

Už jen swing

Zlomovým byl rok 2009. Do kapely v té době začal docházet Pavol Hoďa – učitel hudby na Základní umělecké škole ve Velkých Bílovicích. „Jako sólista bratislavského orchestru Bratislava Hot Serenaders, což je obdoba Melody Makers Ondřeje Havelky, hraje meziválečnou swingovou hudbu,“ vysvětluje.

„Směroval nás k muzice první republiky. Vysvětlil nám, co a jak máme hrát,“ popisuje.

V době, kdy členové Lednické kapely věděli, že budou hrát výhradně předválečnou hudbu, začali řešit i otázku nového jména. „Označení Lednická kapela se moc nehodilo. Inspirovali jsme se kapelou Melody Boys R. A. Dvorského a pojmenovali se jako Melody Gentlemen. Slovo Lednice jsme připojili proto, že se cítíme být lázeňskou kapelou a často spolupracujeme s lednickými lázněmi,“ odůvodňuje.

V devítičlenném složení a pod novým názvem vystupují hudebníci pod Martinkovým vedením již rok. „Hrajeme revivalovou hudbu orchestru známého prvorepublikového kapelníka Rudolfa Antonína Dvorského. Snažíme se kopírovat i nástroje,“ poznamenává Martinek.

Žena mezi muži

Hudební seskupení nyní tvoří trumpetista Richard Pavlík, saxofonista Josef Vališ a harmonikář Viktor Lender. Rytmickou sekci zajišťuje kytarista Pavel Halady, basista Karel Hemala a Miroslav Maděřič, který hraje na bicí. Zpěv má na starosti kapelník a zároveň houslista Jaroslav Martinek, dále Lukáš Michna a jediná žena – zpěvačka Hana Sečkářová.

Jak kapelník dodává, ženy ve swingových kapelách nebyly obvyklé. „V devadesáti devíti procentech to byla pánská záležitost. Ale bylo běžné, že využívali hlasy zpěvaček. Například Inky Zemánkové nebo Míly Špacírové. Jako zpěvačky se etablovaly i některé herečky. Třeba Hana Vítová vystupovala s Vlastou Burianem v kabaretech,“ lí­čí.

Hudba i kostýmy

Jejich snahou je přiblížit posluchačům nejen hudbu, ale i dobovou atmosféru minulých let. „Přizpůsobili jsme tomu i náš vzhled. Pořídili jsme si dobové oblečení, které jsme nechali ušít podle dochovaných střihů. Zpíváme na originální mikrofony ze čtyřicátých let, které jsou však upraveny tak, aby byl zvuk kvalitní,“ popisuje kapelník.

Prvorepublikové hudbě dodávají na autentičnosti i samotné nástroje hudebníků. „Snažíme se hledat nástroje, které by dodaly stylový zvuk. Já mám například housle ze třicátých let. Trumpetista zase předválečnou trubku. Je to však otázka peněz,“ přiznává.

Inspiraci čerpají nejen u jiných swingových kapel a z dobových nahrávek, ale i z filmů. „Před válkou se stalo téměř pravidlem, že každý film musel mít ústřední píseň, která se stala šlágrem,“ podotýká Martinek.

Zřejmě největší překvapení přichystal členům kapely známý moderátor Aleš Cibulka. Pozval si je do svého rozhlasového pořadu Tobogán. „Hrát v přímém přenosu bylo velmi dobrou zkušeností,“ usmívá se kapelník.

V nejbližší době čeká členy kapely několik vystoupení i nastudování skladeb k stávajícím i novým programům. „Kromě koncertů chystáme komponované pořady ve stylu první republiky. Od vojenských ukázek až po módní přehlídky. Na akce spojené s meziválečným obdobím se těšíme nejvíc,“ svěřuje se.